iran-usa4 listopada, jak co roku pod budynkiem dawnej ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie, pojawiło się tysiące Irańczyków, aby uczcić kolejną rocznicę zajęcia placówki podczas Rewolucji Islamskiej z 1979 roku. 4 listopada jest również narodowym świętem walki z globalną arogancją.

Irańczycy zorganizowali wiece na terenie całego kraju, lecz głównym punktem obchodów była demonstracja pod budynkiem dawnej amerykańskiej ambasady, która została zajęta przez studentów w 1979 roku. Na miejscu wznoszono przede wszystkim antyamerykańskie hasła, w tym „Śmierć Ameryce”, jednak ajatollah Ali Chamenei zaznaczył, że hasło to jest skierowane przeciwko polityce Stanów Zjednoczonej, nie nawołuje jednak do mordowania członków narodu amerykańskiego.

Prezydent Hasan Rouhani powiedział podczas posiedzenia Najwyższej Rady Rewolucji, że 4 listopada 1979 r. wyznacza początek nowej ery w postaci ważnych wydarzeń politycznych i niezależności Iranu. Irański przywódca przypominając, iż data ta jest również świętem studentów, podkreślił decydującą rolę uczniów w rozpoczęciu Rewolucji Islamskiej.

Na podstawie: presstv.ir, iran-daily.com.

Zobacz również:
Rewolucja islamska w Iranie – od protestów przeciwko rządom szacha po ustanowienie republiki islamskiej