Iran w związku z sankcjami międzynarodowymi rozwija swój potencjał militarny poprzez własną produkcję. Dzisiaj Irańczycy zaprezentowali więc nową zaawansowaną technologię, a więc system obrony przeciwrakietowej z pociskami o maksymalnym zasięgu blisko trzystu kilometrów.

W Iranie obchodzone jest dzisiaj Narodowe Święto Przemysłu Zbrojeniowego, dlatego właśnie dziś w obecności prezydenta Hasana Rouhaniego zaprezentowano mobilny system obrony przeciwlotniczej o nazwie Bawar-373, którego głównym zadaniem jest przechwytywanie i niszczenie wrogich celów mogących zagrażać bezpieczeństwu kraju.

Według irańskiego ministra obrony Amira Hatamiego system może być użyty przeciwko celom znajdującym się w odległości nawet 300 kilometrów, zaś jednocześnie za jego pośrednictwem możliwe jest śledzenie 60 celów jednocześnie oraz wystrzelenie rakiet w sześć z nich.

Przedstawiciele Iranu nie ukrywają, że sprzęt wytworzony przez jego własny przemysł zbrojeniowy jest  konkurencyjny rosyjskiego systemu rakietowego S-300, ponieważ posiada w stosunku do niego wiele ważnych ulepszeń. Dodatkowo Bawar-373 wyposażony jest w dwa radary pozwalające na wyszukiwanie i przechwytywanie wrogich celów.

Na podstawie: presstv.com.