Iran konferencja atomowa12-13 czerwca w Teheranie odbędzie się druga Międzynarodowa Konferencja o Rozbrojeniu i Nierozprzestrzenianiu – spotkanie dotyczące współczesnych zagadnień związanych z bronią i energią nuklearną. Tematy tegorocznej konferencji będą oscylować wokół aktualnych zagadnień związanych z rozbrojeniem światowych zasobów broni nuklearnej oraz innych broni masowej destrukcji.

Podczas konferencji istotną rolę ma również pełnić temat dwulicowości i braku jasnych deklaracji Izraela w kwestii broni nuklearnej – stwierdził Mehdi Akhoundzadeh, irański minister spraw zagranicznych. „Druga konferencja, która odbędzie się w najbliższych dniach to efekt wysiłków Islamskiej Republiki Iranu w tej kwestii poczynionych przez ostatnie 20 lat” – dodał. Wyraził również nadzieję, że wskutek ustaleń poczynionych na nadchodzącej konferencji, poczynione zostaną wysiłki w celu podpisania jednoznacznej międzynarodowej ugody dotyczącej rozbrojenia nuklearnego.

Izraelskie zbrojenia nuklearne są tajemnicą Poliszynela, jednak żadne ciało międzynarodowe nie poświęca im żadnej uwagi, podczas gdy pokojowe badania i program atomowy Iranu są pod ciągłym ostrzałem tzw. międzynarodowej opinii publicznej, w dużej mierze sterowanej przez źródła przychylne USA i Izraelowi. Kilka dni temu Ali Asghar Soltanieh, irański przedstawiciel w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ostro zareagował na sugestie, jakoby program atomowy Iranu miał jakiekolwiek militarne cele. Stwierdził on między innymi, w odpowiedzi na zarzuty Yukiya Amano, dyrektora MAEA, że upolitycznienie MAEA jedynie pomaga konkretnym graczom na nuklearnym rynku w uprzedmiotowieniu tego typu organizacji i zmniejszeniu roli ciał nadzorujących globalny wyścig zbrojeń atomowych.

 

za: www.tehrantimes.com, www.presstv.ir