Iracki rząd ogłosił całkowite wyzwolenie Mosulu spod władzy Państwa Islamskiego, po tym jak wojsku udało się całkowicie wyprzeć ekstremistów z ostatnich zajmowanych przez nich dzielnic Starego Miasta. Walki o drugie największe irackie miasto trwały od października ubiegłego roku, a same rządy ekstremistów w mieście rozpoczęły się w czerwcu 2014 roku.

Irackie siły rządowe ogłosiły wczoraj, iż udało im się przejąć całkowitą kontrolę nad wszystkimi dzielnicami, składającymi się na średniowieczne Stare Miasto w Mosulu, które było już ostatnim bastionem terrorystów z Państwa Islamskiego zajmujących Mosul od blisko trzech lat. W końcu czerwca irackie wojsko oczyściło z ekstremistów większość miasta, a najważniejszym symbolem udanej operacji militarnej było zdobycie meczetu, w którym Abu Bakr al-Bagdadi ogłosił powstanie kalifatu na terenie Iraku i Syrii.

Ogółem w wyniku wczorajszych działań wojennych zginąć miało 35 bojowników Państwa Islamskiego, a kolejnych sześciu zostało rannych. Ostatecznie resztki sił islamskich ekstremistów uciekły pod naporem sił rządowych, a irackie lotnictwo dokonuje nalotów na zachód od Mosulu, bowiem właśnie tamtędy ewakuują się niedobitki Państwa Islamskiego. Najprawdopodobniej w samym Mosulu na niewielkiej części terytorium znajduje się jeszcze kilkuset terrorystów. Ogółem od początku walk o miasto zginąć miało blisko 14,5 tys. islamskich ekstremistów.

Na podstawie: iraqinews.com, presstv.ir.