Nadmiar internetu może szkodzić. Do takiego wniosku nie jest trudno dojść, lecz warto mieć na to niepodważalne dowody. Dostarczyli ich naukowcy z Uniwersytetu Swansea w Walii.
Wyniki ich badań są mocno niepokojące dla ludzi nadużywających sieci. Zbyt długi czas spędzony w internecie może spowodować „syndrom odstawienia”, czyli w skrócie: przykre doznania psychologiczne oraz fizyczne, które pojawiają się po odstawieniu środka uzależniającego, bardzo podobny do tego, obserwowanego u narkomanów.
Internauci nazbyt często przesiadujący w sieci mogą być narażeni na wahania nastrojów lub depresję. W chwili odejścia od komputera, znacząco pogarsza się nastrój użytkownika, by poprawić się wraz z powrotem do sieci.
Wyniki badań wyraźnie mówią, iż symptomy uzależnienia od internetu są porównywalne z tymi, jakie dotykają narkomanów. Często są powiązane z długotrwałymi stanami depresyjnymi i agresywnymi zachowaniami. Objawy ustępują po powrocie do sieci dokładnie tak samo, jak po zażyciu kolejnej dawki środków odurzających u narkomanów.
Naukowcy doszli do powyższych wniosków poddając testom i obserwując, przez okres wielu tygodni, grupę 60 ochotników, których średnia wieku wynosiła około 25 lat. Testy miały charakter psychologiczny i za ich pomocą można było określić poziom lęków, poziom uzależnienia od internetu i nastrój badanych, następnie badania powtórzono po dopuszczeniu na dłuższy czas badanych do internetu.
„Przeprowadzone przez nas badania udowadniają, że ponad połowa młodych ludzi spędza tak dużo czasu online, że może przynieść to negatywne konsekwencje, rzutujące na resztę ich życia” -powiedział profesor Phil Reed z Uniwersytetu Swansea. Dodał również, iż musimy sobie uświadomić konsekwencje nadmiernego korzystania z internetu, gdzie liczba jego użytkowników ciągle wzrasta. Naukowcy zapowiedzieli kontynuowanie badań w tej dziedzinie.
na podstawie: PAP