Lotnictwo Indii miało naruszyć przestrzeń powietrzną Pakistanu, aby zbombardować obóz treningowy należący do islamskiej organizacji „Armia Mahometa”. Pakistańczycy twierdzą, że odstraszyli indyjskie myśliwce, dlatego nie udało im się dosięgnąć żadnego z zakładanych celów, co miało być odwetem za niedawny zamach terrorystyczny na indyjską grupę paramilitarną przeprowadzony przez ekstremistów niecałe dwa tygodnie temu.

Do zdarzenia miało dojść po pakistańskiej stronie spornego terytorium Kaszmiru, a dokładniej w okolicach miejscowości Balakot. Strona indyjska twierdzi, że bez szkód dla osób postronnych udało się jej zrzucić ładunki wybuchowe na obóz treningowy „Armii Mahometa” (Jaish-e-Mohammad), w wyniku czego miało zginąć blisko trzystu ekstremistów na czele z ich dowódcami. Pakistańczycy zaprzeczają jednak tym doniesieniom, ponieważ ich zdaniem indyjskie samoloty zostały przepędzone, zaś jeden z nich w pospiechu zrzucił bombę, która wybuchła na stoku góry i nie uczyniła żadnych szkód.

Indyjski minister spraw zagranicznych Vijay Gokhale poinformował, że wtorkowe naloty były działaniami prewencyjnymi, które musiały zostać wykonane w obliczu narastającego zagrożenia ze strony islamskich ekstremistów. Dodatkowo dyplomata zarzucił pakistańskim władzom akceptację dla aktywności „Armii Mahometa”, ponieważ nie może ona prowadzić swoich obozów szkoleniowych bez wiedzy rządu w Islamabadzie. Pakistan zapowiedział z kolei działania odwetowe „w wybranym czasie i miejscu”.

Atak indyjskiego lotnictwa jest związany z zamachem terrorystycznym z 14 lutego, kiedy po indyjskiej stronie Kaszmiru zaatakowana została indyjska grupa paramilitarna. W wyniku zdetonowania bomby przez zamachowca-samobójcę zginęło wówczas 46 członków organizacji. Dzień wcześniej w regionie Beludżystanu w Iranie do podobnego ataku doszło na autobus przewożący żołnierzy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, zaś do jego przeprowadzenia przyznała się sunnicka organizacja terrorystyczna także posiadająca swoje bazy na terenie Pakistanu.

Na podstawie: thenews.com.pk, presstv.com.

Zobacz również: