Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za czerwiec, dotyczące liczby ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców. Składki na opiekę zdrowotną płacą więc 863 tysiące imigrantów, natomiast emerytalne blisko 818 tysięcy. Powyższe wskaźniki są rekordowe, a cudzoziemcy stanowią już blisko 5 procent wszystkich ubezpieczonych w naszym kraju.

„Dziennik Gazeta Prawna” informując o liczbie obcokrajowców płacących składki na ubezpieczenie cytuje Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ekspert twierdzi, że w ubiegłym roku początkowo widoczny był odpływ cudzoziemców, spowodowany oczywiście pandemią koronawirusa. Później jednak napływ imigrantów znowu przyspieszył.

Obecnie ich liczba jest więc rekordowa i stanowią 5 proc. wszystkich osób ubezpieczonych w naszym kraju. Dokładnie 863 tys. z nich opłaca składki emerytalne, natomiast 818 tys. odprowadza pieniądze na ubezpieczenie zdrowotne.

Gazeta twierdzi, że wciąż podstawą do zatrudniania imigrantów są oświadczenia, pozwalające im pracować w naszym kraju przez pół roku. „Dziennik Gazeta Prawna” utyskuje jednak, że ta forma „wyczerpuje się”. Z tego powodu rząd Mateusza Morawieckiego pracuje już nad możliwością długotrwałego zatrudniania obcokrajowców przez polskie przedsiębiorstwa.

Na podstawie: tvp.info, dziennik.pl.

Zobacz również: