dutch-flagRząd Holandii porozumiał się z przedstawicielami Maroka w celu zmniejszenia zasiłków rodzinnych dla osób, które zdecydowały się wrócić z Europy do tego północnoafrykańskiego kraju. Holendrzy grozili wcześniej zerwaniem umowy o transferach świadczeń społecznych.

Spór pomiędzy Holandią i Marokiem trwał od września ubiegłego roku, kiedy to Marokańczycy wnioskowali o rozszerzenie odpowiednich umów o świadczeniach społecznych na mieszkańców Sahary Zachodniej. Holandia nie uznaje roszczeń terytorialnych Maroka wobec Sahary Zachodniej, stąd nie chciała ona transferować pieniędzy do Marokańczyków, którzy wyjechali z Holandii i powrócili do północnej Afryki. W razie braku porozumienia Amsterdam miał zerwać odpowiedni traktat regulujący kwestie finansowe z Rabatem.

Ostatecznie oba państwa porozumiały się w tej sprawie, stąd Holandia zmniejszy przede wszystkim świadczenia społeczne dla Marokańczyków mieszkających w swojej ojczyźnie, a także wprowadzi inne ograniczenia, choćby w kwestii zasiłków dla bezrobotnych.

Na podstawie: dutchnews.nl.