Wolny Związek Zawodowy „Sierpień’80” zorganizował protest pod siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie. Jego uczestnicy domagali się odbudowy polskiego górnictwa, sprzeciwiając się dalszemu zamykaniu kopalń. Dzień wcześniej liderzy kilku największych związków zawodowych skrytykowali z kolei prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, zarzucając mu rozpowszechnianie kłamstw na temat branży.

Przedstawiciele „Sierpnia’80” niedawno zorganizowali protest pod biurem poselskim premiera Mateusza Morawieckiego. Teraz zdecydowali się natomiast na przyjazd do Warszawy, organizując protest pod warszawską siedzibą PGE. Górnicy chcieli bowiem dowiedzieć się od kierownictwa spółki, w jaki sposób osiągnęła ona rekordowe zyski.

Związkowcy zarzucili przy tej okazji Morawieckiemu i prezesowi PGE Wojciechowi Dąbrowskiemu niszczenie polskiego górnictwa. Z tego powodu Polacy mają więc nie mieć dostępu do krajowego węgla, bo Dąbrowski przez lata lobbował na rzecz wygaszania polskich kopalń i importu surowca z Rosji.

Protesty górników mają być zresztą kontynuowane. Członkowie „Sierpnia’80” ponownie przyjadą do Warszawy 17 listopada, gdy odbędzie się manifestacja organizowana przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Dzień przed protestem przedstawiciele największych central związkowych wystosowali natomiast list otwarty do prezesa PiS. Nie ukrywali w nim rozgoryczenia niedawnym wystąpieniem Kaczyńskiego, które ich zdaniem było pełne kłamstw na temat krajowego górnictwa.

Lider partii rządzącej sugerował bowiem, że polski węgiel jest marnej jakości, a kopalnie przynoszą stałe straty i nie ma sensu ich utrzymywać. Zdaniem związkowców ceny surowca są tak naprawdę bardzo niskie, dlatego ceny energii w naszym kraju mimo wojny na Ukrainie są jednymi z najniższych w Europie.

Same kopalnie przynoszą natomiast zyski, chociaż sprzedają węgiel do zakładów energetycznych poniżej jego rynkowej ceny. Ponadto górnicy krytykują Kaczyńskiego za słowa o konieczności inwestycji w elektrownie wiatrowe, uznając podobne deklaracje za „sabotaż gospodarczy”, a także za kłamstwa o jakości węgla polskiej produkcji.

Na podstawie; tysol.pl, nettg.pl.

fot. facebook.com/KomisjaKrajowaSierpnia80