dziawaresyW ubiegłym roku Francja wydaliła rekordową ilość Cyganów i zlikwidowała najwięcej do tej pory nielegalnych obozowisk cygańskich. Liczba wydalonych z kraju Cyganów to prawie 20 tysięcy, jest ona dwukrotnie wyższa w porównaniu z rokiem 2012.

Wydalanie Cyganów, którzy – podobnie jak w innych krajach – we Francji trudnili się głównie przestępczością i żebractwem, spowodowało wielkie medialne poruszenie, ataki „organizacji praw człowieka”, organizacji cygańskich, a także władz Unii Europejskiej. W sprawie wstrzymania deportacji Cyganów głos zabierała m.in. Komisja Europejska.

W zeszłym roku we Francji zlikwidowano 165 z 400 cygańskich obozowisk i deportowano do krajów pochodzenia 19 380 ludzi. Byli to głównie Cyganie z Rumunii i Bułgarii. Przy okazji likwidacji cygańskich koczowisk nie obyło się bez medialnych oskarżeń o „rasizm”. Francuski minister spraw wewnętrznych, Manuell Valls, zakwestionował chęć Cyganów do integracji z francuskim społeczeństwem, co automatycznie wywołało falę krytyki  i oskarżeń o „rasizm” i „ekstremizm”.

na podstawie: The Local