W zeszłym roku Francja odrzuciła 83 procent wniosków o azyl. To znacznie więcej niż inne kraje europejskie. Dane te opublikował w poniedziałek Eurostat. Swoje niezadowolenie wyraziły organizacje wspierające masową imigrację do Francji. W 2013 roku Francja rozpatrywała 61 455 wniosków o przyznanie azylu, pozytywnie rozpatrzono 10 470 z nich.
Średnia europejska w rocznym przyznawaniu azylu oscyluje około 34 procent. Jest to liczba wniosków pozytywnie rozpatrzonych w pierwszej instancji, po której ubiegający się mają prawo do apelacji. W Niemczech pozytywnie rozpatrzono 26,5 procent z 76 165 wniosków, zaś w Wielkiej Brytanii 38 procent z 22 340. We Włoszech schronienie znalazło 64 procent z ubiegających się, Szwecja przyjęła 54 procent z 45 tysięcy.
Mała w porównaniu z innymi krajami liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków nie podoba się organizacjom wspierającym uchodźców i promującym masowa imigrację. „Tak, jesteśmy zaniepokojeni, dlaczego Francja rozpatrzyła pozytywnie tak małą liczbę wniosków w porównaniu z innymi krajami” – powiedział Matthieu Tardis, szef sekretariatu generalnego Terre D’Asile, organizacji zajmującej się wspieraniem imigrantów, świadczeniem im usług prawnych. Tardis mówi, że jednym z powodów jest to, że Francja nie otrzymuje wielu wniosków o azyl z krajów gdzie mają miejsce działania wojenne. Większość poszukujących azylu w tym kraju pochodzi z Kosowa, Demokratycznej Republiki Konga i Albanii. W Niemczech o azyl stara się najwięcej Syryjczyków. W Wielkiej Brytanii na czele azylantów znajdują się Pakistańczycy, przed mieszkańcami Iranu i Sri Lanki.
Na podstawie: The Local