Władze Finlandii zdecydowały się na radykalną zmianę w swoim systemie nauczania. Ze względu na zmiany w życiu codziennym spowodowane rozwojem techniki, zdaniem władz nauka ręcznego pisania i kaligrafii nie jest już konieczna w życiu człowieka i można zastąpić je nauką pisania na maszynie.
Zmiany w nauczaniu mają wejść w życie jesienią 2016 roku. Minna Harmanen z Narodowej Rady ds. Edukacji wyjaśniła, że pisanie na maszynie jest coraz istotniejsze w życiu codziennym. Przyznała również, że jest to dla Finlandii wielka zmiana kulturowa. Harmanen przyznała, że zmiana może budzić pewne obawy „na przykład o to, że zniechęci ona dzieci, które nie mają komputera w domu lub też takie szkoły, gdzie nie ma wystarczającej liczby komputerów”, mimo to uznała, że pisanie na klawiaturze jest umiejętnością ważną w skali całego kraju.
Plany zmian spotkały się również z aprobatą wiceszefowej Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Ojczystego, Susanny Huhta. Uważa ona, że jest to krok w dobrym kierunku. Zwróciła jednak uwagę na wartość nauki pisania i kaligrafii dla rozwoju manualnego oraz umysłowego dzieci. Uznała, że brak odręcznego pisania można nadrobić zajęciami z rysunku i prac ręcznych.
na podstawie: PAP, prospectmagazine.co.uk