W latach 2008-2015 długoterminowa bezdomność w Finlandii spadła o więcej niż jedną trzecią, a w niektórych miastach nawet o połowę. To efekt zastosowania programu mieszkaniowego, którego założenia przewidują, że wyjście z problemu braku dachu nad głową jest najlepszym rozwiązaniem, aby osoby bezdomne poradziły sobie również z innymi sferami swojego życia. Co najbardziej interesujące, zapewnienie ludziom lokum przyniosło fińskiemu budżetowi oszczędności.
Finowie przejęli program „Mieszkanie najpierw” od wdrażającej ją już w latach 80. ubiegłego wieku amerykańskiej Kalifornii, przy czym w Stanach Zjednoczonych jest on obecnie realizowany tylko w kilku miastach i nie został wprowadzony na obszarze całego kraju. Zupełnie inaczej jest jednak w Finlandii, gdzie bezdomność jest obecnie najniższa od 1987 roku i w latach 2008-2015 spadła o blisko 35 proc., zaś w niektórych miejscowościach zredukowała te negatywne zjawisko o blisko połowę.
Inicjatorzy „Mieszkania najpierw” wychodzą z założenia, że przekazanie mieszkania osobom bezdomnym jest najlepszym rozwiązaniem, aby nie tylko miały one w końcu dach nad głową, ale przede wszystkim by poradziły sobie z trapiącymi je innymi problemami. Dostęp do własnego lokum powoduje bowiem, że nie martwiąc się o dach nad głową, takie osoby mogą zacząć spokojnie zwalczać takie problemy jak brak pracy albo uzależnienia, a tym samym wrócić do normalnego życia społecznego.
Mieszkania do tego programu zostały pozyskane z kilku źródeł. Część została po prostu wybudowana za publiczne środki, inne zostały za nie zakupione, zaś część lokali pozyskano dzięki przebudowie istniejących schronisk dla bezdomnych. W tych ostatnich obiektach poza mieszkaniami funkcjonują także wspólne przestrzenie oraz całodobowa opieka pracowników socjalnych, którzy pomagają mieszkańcom ustalać wspólne zasady funkcjonowania.
Zajmująca się tymi kwestiami organizacja Y-Foundation zwraca uwagę na fakt, iż tylko pozornie takie rozwiązanie wydaje się kosztowne. Tak naprawdę przynosi one jednak państwu oszczędności, ponieważ rocznie w wyniku redukcji kosztów związanych z bezdomnością budżet zachowuje blisko 15 tysięcy euro na osobę. Finlandia pomaga też swoim obywatelom, chroniąc ich przed ewentualną bezdomnością, poprzez budowę kolejnych mieszkań, czy też ułatwienia dostępu do lokali oferowanych na wolnym rynku.
Na podstawie: forsal.pl.