W ciągu ostatnich dwudziestu lat wydłużył się spodziewany średni czas trwania życia zawodowego na terytorium Unii Europejskiej. Obecnie przeciętny Europejczyk powyżej 15. roku życia jest aktywny na rynku pracy przez 35,9 lat. Dodatkowo pod tym względem zaczyna się zacierać wyraźna dotąd różnica pomiędzy życiem zawodowym mężczyzn oraz kobiet.
Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego za rok ubiegły nie pozostawiają złudzeń – Europejczycy przez coraz większy okres swojego dorosłego życia są aktywni zawodowo. Oczekiwany średni czas trwania życia zawodowego dla dorosłej populacji UE w wieku 15 lat i więcej wynosił więc 35,9 lat. To oznacza wzrost o 0,2 roku w porównaniu do roku wcześniejszego oraz 3,6 lat w stosunku do sytuacji sprzed 20 lat.
Najdłuższej na rynku pracy aktywni są mieszkańcy Szwecji, bo w ich przypadku średni czas życia zawodowego wynosi aż 42 lata. W Holandii jest to 41 lat, w Danii 40 lat, w Niemczech 39,1 roku i w Estonii dokładnie 39 lat. Na przeciwległym biegunie znajdują się Włosi (32 lata), Chorwaci (32,5 lat), Grecy (33,2 lat), Belgowie oraz Polacy (w obu tych krajach jest to 33,6 lat).
Widoczny jest nie tylko wzrost całej średniej, ale również powolne doganianie mężczyzn przez kobiety. Jeszcze w 2000 r. przedstawiciele płci męskiej pracowali o 7,1 lat dłużej niż kobiety, natomiast obecnie różnica wynosi pod tym względem 4,9 lat.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat tylko w Rumunii odnotowano spadek średniej jeśli chodzi o ilość przepracowanych lat. W pozostałych unijnych państwach tendencja jest zdecydowanie odwrotna. Największy wzrost odnotowano tym samym na Malcie (7,6 lat), na Węgrzech (6,9 lat) i w Estonii (5,6 lat). Najmniej wzrosła średnia aktywności zawodowej Duńczyków (1,7 roku) i Greków (1,8 roku). W naszym kraju średnia długość aktywności zawodowej wzrosła od 2000 r. o 2,5 roku.
Na podstawie: reuters.com, forsal.pl.