Po ponad czterdziestu latach walki o niezależność Kraju Basków od Hiszpanii, baskijska organizacja separatystyczna ETA (Euskadi Ta Askatasuna) ogłosiła trwałe zawieszenie broni. „ETA zdecydowała o trwałym zawieszeniu broni, które będzie mogło być zweryfikowane przez społeczność międzynarodową” – brzmi przesłane do hiszpańskich mediów oświadczenie separatystów.
W odpowiedzi na oświadczenie hiszpański Minister Spraw Wewnętrznych – Alfredo Perez Rubalcaba – powiedział, że jest to „niezłą wiadomością” ale nie spełnia wszystkich oczekiwań. Jest to pierwsze „trwałe zawieszenie broni” od września, gdy organizacja ogłosiła wstrzymanie akcji zbrojnych po raz czwarty. Wtedy dowództwo ETA nie sprecyzowało czy zawieszenie broni będzie trwałe ani czy zamierzają się rozbroić.
„Jest to stanowcze zobowiązanie ETA na drodze do osiągnięcia trwałego rozwiązania i do zakończenia zbrojnych konfrontacji. Jest to czas działania z historyczną odpowiedzialnością. ETA wzywa rządzących Francją i Hiszpanią do zaprzestania używania wszelkich środków represji i odejścia raz na zawsze z pozycji negacji Kraju Basków. ETA będzie kontynuować swą niestrudzoną walkę i promować wysiłki na rzecz procesu demokratycznego tak długo, jak długo sytuacja w Kraju Basków nie będzie w pełni demokratyczna.” – czytamy w oświadczeniu.
W wyniku zamachów ETA, w ciągu 41 lat jej działalności zginęło 828 osób. Baskijscy separatyści figurowali na listach organizacji terrorystycznych Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.