Badanie przeprowadzone na zlecenie skądinąd niechętnemu obecnej władzy portalu pokazuje jasno, że Polacy są przeciwni ograniczeniu programu 500 plus z powodu skutków pandemii koronawirusa. Co ciekawe tylko elektorat Lewicy popiera zdecydowanie cięcie największego w historii programu socjalnego, gdy na przykład wyborcy Konfederacji są w tej sprawie podzieleni po równo.

Według sondażu przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie lewicowo-liberalnego portalu OKO.press, blisko 66 proc. Polaków sprzeciwia się jakimkolwiek zmianom dotyczącym programu 500 plus. Za jego ograniczeniem opowiedziało się z kolei 30 proc. respondentów, a zaledwie 4 proc. w ogóle nie ma na ten temat zdania. Warto w tym kontekście przypomnieć, że w drugiej połowie kwietnia prezydent Andrzej Duda apelował do osób w dobrej sytuacji finansowej, aby przemyślały czy rzeczywiście potrzebują obecnie wypłat z tego świadczenia.

Najwyraźniej większość partyjnych elektoratów nie jest skłonna do podobnego namysłu. Największymi obrońcami 500 plus są oczywiście wyborcy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy. Tylko 7 proc. wyborców PiS-u chciałoby ograniczenia programu z powodu pandemii koronawirusa, z kolei 89 proc. jest temu przeciwnych. Pod tym względem na drugim miejscu plasują się wyborcy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej. Wśród nich 57 proc. nie chce żadnych zmian, ale 43 proc. chciałoby jednak rewizji dotychczasowych zasad.

Okazuje się, że najmniej socjalnym elektoratem są wyborcy… Lewicy, czyli oczywiście koalicji Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny Roberta Biedronia oraz Partii Razem. Dokładnie 56 proc. z nich domaga się ograniczenia wypłat z programu 500 plus, a przeciwko takiemu rozwiązaniu jest 44 proc. wyborców partii „lewicowych”. Nie powinno to zresztą szczególnie dziwić. Według przeprowadzonych na jesieni ubiegłego roku badań CBOS-u, w wielu kwestiach ekonomicznych wyborcy Lewicy byli bardziej liberalni niż fani Konfederacji.

Lewica jest pod tym względem wyjątkiem, ponieważ nawet wyborcy Koalicji Obywatelskiej w liczbie 55 proc. nie chce zmian w polityce prorodzinnej zaś przeciwnego zdania jest 44 proc. z nich. Nawet elektorat Konfederacji nie jest tak liberalny, jak zwolennicy Lewicy – wśród niego równo po 46 proc. opowiada się za i przeciw ograniczeniu wypłat z tytułu 500 plus. Kontrastuje to mocno zwłaszcza z wypowiedziami konserwatywnych liberałów, którzy jak choćby „ekspert” Sławomir Mentzen zapowiadają jego likwidację po pozostającym w sferze marzeń przejęciu władzy.

Na podstawie: oko.press.