Władze Ekwadoru w związku z trwającymi w tym kraju protestami wprowadziły stan wyjątkowy. Z drugiej strony spełniły jednak sporą część żądań demonstrantów krytykujących wysokie koszty życia. Prezydent Guillermo Lasso dokonał między innymi zamrożenia cen benzyny i oleju napędowego, wprowadził moratorium na spłatę długów czy rozpoczął kontrolę cen w sklepach.
Przed tygodniem w Ekwadorze rozpoczął się strajk generalny, ogłoszony głównie przez rdzennych mieszkańców tego państwa. Doszło więc do wielu starć z policją, a część kraju została sparaliżowana poprzez blokady dróg. Rządzący w odpowiedzi zdecydowali się na wprowadzenie nowego dekretu o stanie wyjątkowym.
Początkowo został on ogłoszony na terenie trzech prowincji, natomiast w nowym rozporządzeniu mowa jest już o sześciu regionach. Tym samym ograniczone zostało prawo do demonstracji i zrzeszania się, a także do poruszania się. Dodatkowo w nocy w sześciu prowincjach obowiązywać będzie godzina policyjna.
Centroprawicowy prezydent kraju jednocześnie poczynił szereg ustępstw wobec demonstrantów. Praktycznie wszystkie dotyczą właśnie kwestii rosnących kosztów życia w Ekwadorze.
Przede wszystkim ustalono maksymalne ceny na benzynę i olej napędowy. Lasso wciąż utrzymuje jednak, że były one i tak najniższe w regionie, poza państwami stosującymi specjalne dotacje. Ostatnie podwyżka była zaś związana z konsekwencjami wojny na Ukrainie, a nie z decyzjami rządu.
Wprowadzono również moratorium na spłatę długów oraz umorzono zobowiązania małych i średnich producentów rolnych. Co więcej, otrzymają oni nową linię kredytową na korzystniejszych warunkach. Pożyczki będą przyznawane na okres 10 lat, a ich oprocentowanie wyniesie 5 proc.
Lasso podjął też działania na rzecz „uczciwych cen produktów” w trzech regionach kraju, ogłosił pakiet dotacji dla rolników oraz zrezygnował z przepisów o wolnym handlu niekorzystnych dla krajowej produkcji. Dodatkowo policja przeprowadziła już 1,7 tys. kontroli cen najważniejszych produktów w sklepach i na targowiskach.
Już kilka dni temu ekwadorskie władze wycofały się z kolei ze swoich planów dalszej prywatyzacji sektora publicznego. Strategiczne firmy mają być natomiast objęte restrukturyzacją w celu poprawy ich efektywności.
Na podstawie: eluniverso.com.
fot. eluniverso.com.
Zobacz również: