Przedstawiciele Press Club Polska skrytykowali policjantów z Chorzowa, którzy w piątek podczas meczu piłkarskiej ekstraklasy byli przebrani za fotoreporterów. Funkcjonariusze twierdzą tymczasem, że ich koledzy przebrani w dziennikarskie znaczniki rejestrowali incydenty z udziałem kibiców miejscowego Ruchu, choć na zdjęciach widać wyraźnie, iż skuwają oni kajdankami jednego z kibiców.
W piątkowy wieczór grupa spadkowa LOTTO Ekstraklasy rozgrywała ostatnią kolejkę w sezonie. Kibice zdegradowanego już wcześniej do niższej klasy rozgrywkowej Ruchu Chorzów nie zamierzali jednak oglądać spotkania z założonymi rękami, dlatego używali dużej ilości środków pirotechnicznych, a w pewnym momencie przerwali mecz z Górnikiem Łęczna wbiegając na murawę stadionu. Wówczas na płycie boiska pojawili się również policjanci, a część z nich przystąpiła do interwencji w kamizelkach z napisami „FOTO” i „MEDIA CLUB” przeznaczonych dla fotoreporterów sportowych.
Dziennikarze skupieni w Press Club Polska skrytykowali zachowanie funkcjonariuszy, przypominając im, że posiadają oni własne odblaskowe stroje z napisem „Policja”, dlatego nie powinni oni udawać przedstawicieli ich zawodu. Organizacja zauważyła przy tym, że osoby przebrane w wyżej wspomniane stroje używały gazu oraz siły fizycznej wobec kibiców, a na zdjęciach zrobionych przez prawdziwych fotoreporterów widać nawet jak dwójka policjantów skuwa jednego z uczestników wydarzenia. Press Club Polska podkreślił w swoim oświadczeniu, iż dziennikarze z odpowiednimi kamizelkami odblaskowymi są bezstronnymi obserwatorami zawodów i taki strój ma być sygnałem dla zgromadzonych na meczu, że mają do czynienia z osobami po których nie muszą spodziewać się niczego specjalnego.
Komenda Główna Policji odpowiadając na oświadczenie Press Club Polska stwierdziła, że jej funkcjonariusze występowali na meczu jako osoby rejestrujące wydarzenia na trybunach za pośrednictwem zdjęć i filmów, a zostali o to poproszeni przez organizatorów meczu. Dodatkowo policja twierdzi, iż dynamika wydarzeń spowodowała konieczność wystąpienia funkcjonariuszy w oznaczeniach prasowych w ich podstawowej roli, czyli zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprezy masowej.
Na podstawie: wirtualnemedia.pl.