Obecnie blisko dwa miliony Polaków musi przetrwać poniżej minimum egzystencji, czyli za mniej niż 600 złotych miesięcznie. Liczba ta stale rośnie i obejmuje przede wszystkim emerytów, bezrobotnych oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Dodatkowo duża jest także grupa osób, które zarabiają więcej niż wynosi wspomniane minimum, lecz i tak nie starcza im na życie.

O problemie biedy w Polsce można wyczytać między innymi w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego. Według danych z 2018 roku w Polsce blisko dwa miliony osób żyją w skrajnym ubóstwie, zaś właśnie wówczas ich liczba zwiększyła się o blisko 400 tys. osób. Jednocześnie specjaliści zauważają, że nie są to pełne dane na temat biedy w naszym kraju.

Statystyki w kategorii skrajnego ubóstwa uwzględniają osoby, które mają do dyspozycji kwotą nie większą niż 600 zł miesięcznie. Tymczasem problem z realizacją swoich podstawowych potrzeb mają osoby posiadające większe kwoty. Według obowiązującego prawa ubóstwo ustawowe to kwota 700 zł miesięcznie, natomiast relatywne 810 zł.

Z tego powodu wiele osób w Polsce cierpi na niedożywienie, natomiast wśród nich największe grupy stanowią emeryci, bezdomni czy osoby samotnie wychowujące dzieci. Blisko 800 tys. Polaków korzysta więc z wsparcia Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej, który przy pomocy ośrodków pomocy społecznej przekazuje pomoc potrzebującym.

Na podstawie: portalspozywczy.pl.