Czeski Senat zajmie się teraz nowelizacją ustawy „Lex Ukraina”, przegłosowaną właśnie przez Izbę Deputowanych. Zakłada ona głównie ograniczenie świadczeń socjalnych oraz zaostrzenie kryteriów ich otrzymania przez uchodźców z Ukrainy. Parlamentarzyści w ten sposób zamierzają ukrócić zjawisko „turystyki socjalnej”.

Debata na temat zmian w obowiązującym obecnie prawie trwała blisko cztery godziny. Ostatecznie żaden z posłów do czeskiej Izby Deputowanych nie sprzeciwił się nowelizacji prawa dotyczącego ukraińskich uchodźców. Teraz nad zmianami w „Lex Ukraina” będą teraz dyskutowali senatorowie, jednak z jej ostatecznym uchwaleniem nie będzie problemu.

Właśnie poprzez zmiany prawne Czesi chcą zwłaszcza ukrócić pojawiające się zjawisko „turystyki socjalnej” z Ukrainy, a także zmotywować ich do podjęcia pracy. Tym samym ubezpieczenie zdrowotne dla dorosłych Ukraińców będzie finansowane przez państwo maksymalnie do 150 dni, czyli miesiąc krócej niż proponował to centroprawicowy rząd w Pradze.

Ponadto zaostrzono kryteria dotyczące pozostałych świadczeń socjalnych. Obecnie uchodźcy otrzymują początkowo 5 tys. koron na pokrycie swoich podstawowych potrzeb w Czechach. Teraz zasiłek będzie przysługiwał maksymalnie do pięciu miesięcy i tylko jeśli pobierająca go osoba będzie w stanie udowodnić, że sobie bez niego nie poradzi.

Rządzący otrzymają także nowe uprawnienia dotyczące państwowych subsydiów na zakwaterowanie Ukraińców. Jego kwota będzie uzależniona głównie od powierzchni mieszkania zajmowanej przez uchodźców.

Zostaną oni poza tym zobowiązani do szybszego zgłaszania swojego pobytu na terytorium Republiki Czeskiej. Ma to ułatwić tamtejszym władzom dostosowanie systemów edukacji i opieki zdrowotnej do potrzeb ukraińskich obywateli.

W kwietniu pojawiły się pierwsze doniesienia o nadużywaniu pomocy społecznej przez uchodźców z Ukrainy, a także o demolowaniu przez nich miejsc zakwaterowania. Chodziło zwłaszcza o zachowanie Cyganów legitymujących się ukraińskim paszportem.

Na podstawie: denik.cz.

Zobacz również: