W poniedziałek w Budapeszcie odbyło się spotkanie polityków z liderami cygańskimi i organizacjami pozarządowymi z okazji Międzynarodowego Dnia Romów. Jednym z priorytetowych tematów rozmów i obietnic była większa integracja Cyganów z węgierskim społeczeństwem, której do tej pory, mimo rządowej pomocy dla społeczności cygańskiej, nie udało się „pchnąć” do przodu.
Prezydent Janos Ader powiedział, że koniecznym jest podniesienie statusu Romów do poziomu klasy średniej, ale wymagać to będzie „czasu, zrozumienia, wsparcia” ze strony społeczeństwa. Wsparcie oznacza prawdopodobnie kolejne wydatki na pomoc materialną dla społeczności cygańskich, którą opłacą węgierscy podatnicy, zaś cierpliwość może oznaczać, przymknięcie oka na nękający Węgry problem cygańskiej przestępczości. Temat przestępczości wśród Cyganów i zapewnienia bezpieczeństwa Węgrom mieszkającym w ich sąsiedztwie został pominięty przez uczestników spotkania. Zastąpiono go politycznie poprawną „dyskryminacją Cyganów”, której mianem określa się np. wystąpienia przeciwko cygańskim bandytom, czy otwarte omawianie problemów związanych z tą społecznością.
Prezydent Ader powiedział, że wszystkie mniejszości narodowe „wzbogacają społeczeństwo poprzez ochronę jego wartości”. Jak odnosi się to do społeczności cygańskiej świadczą częste na Węgrzech demonstracje przeciwko cygańskiej przestępczości i bierności władz w jej zwalczaniu, oraz protesty Węgrów odnośnie uciążliwości sąsiedztwa Cyganów. Ader zapewnił swoje wsparcie dla mniejszości w utrwalaniu i ochronie ich tradycji i kultury. Zapewnił także o podjęciu zdecydowanej walki z tymi, którzy ośmielą się wystąpić przeciwko mniejszościom.
Istvan Makai, lider pozarządowej organizacji cygańskiej Romskie Stowarzyszenie Obywatelskie, powiedział, że ważny jest dialog pomiędzy społecznością cygańską i większością społeczeństwa, jak i wewnątrz niej. Przedstawiciele organizacji romskich związanych z opozycyjnymi socjalistami krytykowali władze za „populizm i nacjonalizm”.
Około 130 reprezentantów działających w Budapeszcie organizacji cygańskich przemaszerowało także pod pomnik ofiar holocaustu, aby złożyć hołd swoim rodakom, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Międzynarodowy Dzień Romów ustanowiony 8 kwietnia ma upamiętniać pierwsze międzynarodowe spotkanie cygańskich aktywistów w Londynie w 1971 roku. Podczas inauguracyjnej sesji przyjęto oficjalnie flagę cygańską i ustanowiono piosenkę „Gelem, gelem” hymnem cygańskim.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów głos zabrała także Komisja Europejska, która wezwała kraje członkowskie UE do większego zaangażowania w poprawę warunków bytowych Cyganów w Europie. Europejscy komisarze szczególnie martwią się o warunki mieszkaniowe Romów, ich edukację, opiekę zdrowotną czy zatrudnienie. Polska znalazła się wśród 12 krajów, które przedstawiły Komisji Europejskiej szczegółowe kwoty na pomoc Cyganom. Nie zostały one jednak podane w medialnych przekazach. Do jeszcze większego wspomagania Romów zmobilizowane zostały unijne agencje rozporządzające jej funduszami. Mają przeznaczać więcej na cygańską integrację ze społeczeństwem.