Rocznie liczba pozwoleń na pracę dla cudzoziemców ubiegających się o stanowiska kierownicze w przedsiębiorstwach, a w ubiegłym roku wydano ich o blisko 43 procent więcej niż rok wcześniej. Ponadto liczba przyjmowanych w Polsce obcokrajowców spoza Unii Europejskiej zwiększyła się w ciągu roku o ponad 94 procent.
Coraz częściej wydawane są pozwolenia na pracę cudzoziemców chcących zajmować w Polsce stanowiska kierownicze, doradcze oraz eksperckie, a ogółem w ubiegłym roku udzielono ich blisko 5,1 tys. Oznacza to ogólny wzrost ich liczby w ciągu roku o blisko 43 proc., zaś przedsiębiorcy najchętniej sprowadzają siłę roboczą zza naszej wschodniej granicy. Napływ pracowników spoza Unii Europejskiej widoczny jest zwłaszcza w branży informatycznej, ponieważ w ubiegłym roku ściągnięto ich blisko 2,8 tys.
Ponadto cały czas w bardzo szybkim tempie rośnie ogólna liczba pracowników spoza UE zatrudnianych w Polsce. W ubiegłym roku pozwolenie na pracę w naszym kraju otrzymało 127,4 tys. obcokrajowców, co oznacza wzrost aż o 94 proc. w skali roku. W tym roku może dojść zresztą do pobicia tego rekordu, bo tylko w styczniu i lutym podobnych zezwoleń udzielono ok. 30 tys. osób nie posiadających polskiego obywatelstwa.
Najwięcej zezwoleń na pracę otrzymali Ukraińcy, którzy uzyskali blisko 83 proc. wszystkich dokumentów tego typu. Na drugim miejscu znaleźli się obywatele Białorusi, zaś na trzecim Mołdawianie. W dalszej kolejności znaleźli się Hindusi, Nepalczycy i Chińczycy.
Na podstawie: dziennik.pl.