Chińska Republika Ludowa postanowiła zawiesić prowadzony dotąd dialog ekonomiczny z Australią. Pekin nie ukrywa, że w ten sposób odpowiada na nieprzyjazne posunięcia ze strony Canberry. Chodzi głównie o działania na arenie międzynarodowej oraz kwestionowanie dotychczasowych umów o australijsko-chińskiej współpracy.

Dialog gospodarczy w ramach strategicznego partnerstwa został zawieszony przez Chiny „na czas nieokreślony”. Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC)  stwierdziła, że australijscy politycy „uruchomili szereg środków, by zakłócić normalną wymianę i współpracę pomiędzy Chinami a Australią, co wynika z zimnowojennego sposobu myślenia i dyskryminacji ideologicznej”.

W krótkim oświadczeniu nie podano konkretnych powodów takiej decyzji. Od dłuższego czasu wzajemne relacje Pekinu i Canberry nie tylko są chłodne, ale pogarszają się z każdym miesiącem. Australia na arenie międzynarodowej domagała się chociażby globalnego śledztwa na temat wirusa COVID-19 i roli Chin w rozprzestrzenianiu się pandemii. W ubiegłym miesiącu australijski rząd unieważnił ponadto dwie umowy podpisane między swoim stanem Wiktoria a Chińczykami.

Ostatnie spotkanie w ramach komisji dialogu gospodarczego odbyło się w 2017 roku. Australia podpisała wówczas porozumienie o udziale w chińskiej inicjatywie „Nowego Jedwabnego Szlaku”, ale jedynie w państwach trzecich. Tym samym Canberra nie zdecydowała się na bezpośrednie zaangażowanie w sztandarowej inicjatywie międzynarodowej firmowanej przez Państwo Środka.

Pod koniec ubiegłego roku parlament Australii postanowił przyjąć nawet prawo uderzające we współpracę swoich poszczególnych stanów z Chinami. Parlamentarzyści przyznali sobie prawo weta w sprawie zagranicznych umów, właśnie z powodu pogarszającego się stanu australijsko-chińskich relacji. Od dłuższego czasu kolejni ministrowie handlu Australii nie mogli zresztą nawiązać dialogu ze swoim chińskim odpowiednikiem.

Na podstawie: reuters.com, bankier.pl.