Obroty w polsko-chińskich relacjach handlowych pobiły nowy rekord i osiągnęły poziom 40 miliardów dolarów. Wciąż widoczna jest jednak nierównowaga na korzyść Chińskiej Republiki Ludowej. Tamtejszy przywódca Xi Jinping zadeklarował jednak w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą, że wprowadzone zostaną ułatwienia dla polskich eksporterów.

Na początku lutego polska głowa państwa wzięła udział w szczycie odbywającym się w formacie 17+1, w ramach którego Państwo Środka współpracuje z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Według niedzielnych doniesień „Rzeczpospolitej”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradzało Dudzie udział w tym szczycie. Sam prezydent miał jednak zadeklarować, że będzie w nim uczestniczył nawet bez pomocy resortu dyplomacji.

Zgrzyt był związany z faktem, że MSZ chciał obniżyć rangę polskiej delegacji. Niektóre państwa wydelegowały bowiem na te spotkanie jedynie ministrów. Polska dyplomacja kierowała się w tej sprawie rywalizacją Chin ze Stanami Zjednoczonymi na płaszczyźnie nowych technologii. Gazeta zwraca uwagę na fakt, że dalej trwają prace nad zmianami w polskim prawie, które mogą wyeliminować z naszego rynku chińskie Huawei.

Nie skończyło się zresztą na wspomnianym szczycie. W poniedziałek Duda odbył rozmowę telefoniczną z Xi. Polski prezydent zadeklarował, że współpraca z Chinami w ramach formatu 17+1 jest niezwykle ważna. Chiński przywódca ma natomiast dołożyć starania „w celu realizacji ułatwień handlowych dla polskich eksporterów do Chin, szczególnie w branży rolniczej”. XI ma zresztą osobiście wspierać „uruchomienie szybkiej ścieżki dla polskich przedsiębiorców”.

W ubiegłym roku relacje handlowe między Warszawą a Pekinem osiągnęły rekordowy poziom 40 mld dolarów. Nasz kraj wciąż jednak importuje więcej towarów niż eksportuje. Chiny dostrzegają zresztą nierównowagę w handlu z całą Europą Środkowo-Wschodnią. Z tego powodu chiński przewodniczący ogłosił, że w ciągu najbliższych pięciu lat import środkowoeuropejskich produktów ma być wyższy aż o 170 mld dolarów.

Wśród tematów rozmowy nie zabrakło także pandemii koronawirusa. Według komunikatu Kancelarii Prezydenta, Polska ma być zainteresowana zakupem szczepionek produkowanych właśnie przez Państwo Środka. Kwestia ta ma być jednak „przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym”. Po samej pandemii polski prezydent chciałby dodatkowo odwiedzić Chiny.

Na podstawie: prezydent.pl, news.cgtn.com.