W Chińskiej Republice Ludowej obchodzona jest właśnie setna rocznica powstania Komunistycznej Partii Chin. Jej lider Xi Jinping przy tej okazji zapowiedział kontynuowanie budowy „chińskiej drogi do socjalizmu”, przede wszystkim w postaci stworzenia „umiarkowanie zamożnego” społeczeństwa. Innym celem ugrupowania jest zjednoczenie Chin, czyli przyłączenie Tajwanu.
Początki Komunistycznej Partii Chin sięgają co prawda 1919 roku, ale na początku lipca 1921 roku podjęto pierwszą próbę przeprowadzenia zjazdu założycielskiego ugrupowania. Ostatecznie powstało ono pod koniec miesiąca, jednak już teraz w Państwie Środka rozpoczęły się huczne obchody stulecia KPCh. Na samym Placu Tiananmen w Pekinie zgromadziło się więc około 70 tysięcy osób.
Uroczystość rozpoczęła się w czwartkowy poranek, gdy 30 śmigłowców utworzyło na niebie wielki napis „100”. Później uczestnicy śpiewali patriotyczne pieśni, zaś najważniejszym punktem programu było przemówienie przewodniczącego ChRL.
Xi Jinping poruszył w nim szereg różnorodnych tematów, związanych zarówno z polityką wewnętrzną jak i zagraniczną. Najwięcej kontrowersji wzbudziły jego słowa o działaniu w kierunku zjednoczenia Chin. Jego zdaniem Chińczycy powinni „spiskom na rzecz niepodległości Tajwanu”, a także nie pozwolą na naciski na ich kraj ze strony innych państw. Samo Państwo Środka nigdy nie miało bowiem „uciskać i zniewalać ludzi z innych krajów”.
Przewodniczący państwa i samej partii ogłosił ponadto, że Chinom udało się wyeliminować skrajne ubóstwo. Dzięki temu zmierzają one obecnie ku budowie „umiarkowanie zamożnego społeczeństwa”, w którym każdy człowiek będzie mógł godnie żyć. Jednocześnie Xi Jinping ogłosił kolejny etap w transformacji ekonomicznej, zaś ma nim być „rozwój Chin do poziomu nowoczesnego socjalistycznego mocarstwa”.
Na podstawie: globaltimes.cn, xinhuanet.com, forsal.pl.