bg-lukowRosyjska ambasada w Sofii wystosowała apel do władz Bułgarii, aby zabroniły nacjonalistom organizacji zaplanowanego na najbliższą sobotę marszu pamięci generała Hristo Lukowa – dorocznej i jednej z najważniejszych inicjatyw bułgarskich nacjonalistów. Zdaniem przedstawicieli Rosji, na marszu może dojść do „propagowania antysemickich i neonazistowskich poglądów”.

Pismo wzywające do delegalizacji marszu wpłynęło do bułgarskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na początku tygodnia. Ambasada Rosji w wystosowanym apelu wyraża nadzieję, że „Bułgaria wykaże się odpowiedzialnością polityczną” i nie dopuści do organizacji pochodu. Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej nazywają marsz „prowokacją”, mającą na celu – ich zdaniem – zaburzenie zaplanowanych obchodów 70. rocznicy zwycięstwa nad nazizmem, którym w Bułgarii patronują m.in. ambasady Federacji Rosyjskiej i Izraela.

„Marsz Lukowa” jest organizowany od 2003 roku w Sofii przez nacjonalistów z Bułgarskiego Związku Narodowego. Nacjonaliści przyznają, że postać generała Hristo Lukowa może budzić kontrowersje, jednak nie urąga to w żaden sposób jego zasługom dla Bułgarii. Rok temu władze Sofii cofnęły zgodę na przemarsz ulicami miasta, jednak ostatecznie marsz odbył się bez większych przeszkód.

Generał Hristo Lukow w latach 1935-1938 sprawował urząd ministra wojny, zaś do 1943 roku był dowódcą Związku Bułgarskich Legionów Narodowych. Lukow zginął 13 lutego 1943 roku w zamachu przeprowadzonym przez komunistyczny ruch oporu, do którego doszło w jego posiadłości w Sofii.

Pochód Bułgarskiego Związku Narodowego odbędzie się w sobotę 14 lutego o godzinie 17:30. Nacjonaliści przejdą pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, a także pod posiadłość gen. Lukowa, gdzie odbędzie się złożenie wieńców. Udział w marszu zapowiedzieli również nacjonaliści z Włoch, Hiszpanii i Niemiec.

na podstawie: novinite.com, lukovmarsh.info