Odnotowano znaczący spadek spożycia elementarnych artykułów żywnościowych jak: cukier (o 9,2%), jabłka (12%), tłuszczów zwierzęcych (w tym także i masła) – o 7,1%, mięsa wołowego (9,1%). Ponadto spadła także konsumpcja mąki (o 6,8%), napojów mlecznych (6,7%), ryb (4,4%), pieczywa (4,5%) jak również kaszy, płatków i ryżu (4,9%).Najniższym dochodem dysponowali renciści otrzymujący świadczenia od państwa. Była to kwota 969 zł, przy czym osoby te mają niewielkie szanse na oszczędzanie, gdyż 92,7% z tej sumy muszą przeznaczyć na bieżące wydatki.
Nieznacznej poprawie uległy warunki mieszkaniowe Polaków. Przy czym zaakcentować należy, że średnia przestrzeń mieszkalna o powierzchni 73,7 m2 nadal jest niewystarczająca i burzy psychiczny spokój polskich rodzin – co ujawnił niedawny raport CBOS. Dodatkowo, około 40% mieszkań na wsi i 33% w miastach ulokowanych jest w budynkach liczących sobie więcej niż 50 lat. Nieco ponad 10% w budynkach stosunkowo nowych, gdyż wybudowanych po roku 1996.
Prognozy dotyczące własnej przyszłości wśród osób poddanych badaniu nie są optymistyczne. Otóż ponad 60% stwierdziło, że stan ich gospodarstwa domowego nie ulegnie poprawie, 25% jest zdania, że ich sytuacja pogorszy się, a tylko co dziewiąte gospodarstwo uznało, że poziom ich życia ulegnie poprawie.
na podstawie: stat.gov.pl