Komisja Europejska planuje wprowadzenie rozwiązań, które ograniczą dumping socjalny polegający na wykorzystywaniu taniej siły roboczej. Chodzi o te same minimalne stawki dla pracowników delegowanych.
Według wstępnych planów Komisji Europejskiej, pracownicy oddelegowani do realizacji swoich zadań do innego kraju, po dwóch latach wchodzili w system płac w państwie w którym przebywają. Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie dumpingu socjalnego i płacowego, który obecnie narusza założenia sprawiedliwego europejskiego rynku pracy. Najczęściej polega on na oferowaniu niskich stawek dla pracowników z Europy Wschodniej, którzy zarabiają dużo mniejsze pieniądze na tym samym stanowisku, co zatrudnieni obywatele z Europy Zachodniej. Dodatkowo delegowanym robotnikom płacono by premie wypoczynkowe i zwrot kosztów podróży.
W ubiegły weekend holenderski dziennik „Volksrant” ujawnił, że przez wiele lat w tamtejszych stoczniach wykorzystywano rumuńskich pracowników, którzy otrzymywali stawki znacząco mniejsze od tamtejszej płacy minimalnej. Cały proceder istniał dzięki skomplikowanej sieci kooperacji z agencjami zatrudnienia.
Na podstawie: polskieradio.pl, dutchnews.nl.