BNPLider Brytyjskiej Partii Narodowej (BNP), Nick Griffin, po raz kolejny przestrzegł członków partii, by nie wspierali działalności znanej z antymuzułmańskich demonstracji English Defence League (EDL). Przypomniał o funkcjonującym wewnętrznym zakazie udziału członków BNP w demonstracjach EDL.

„-Agresywni bandyci ze skrajnie lewicowej UAF (United Against Fascism) oraz tajemnicza, multikulturowa, antyislamska organizacja znana jako Angielska Liga Obrony straszą wywołaniem ogromnych zamieszek w Bradford pod koniec tego miesiąca” – powiedział Griffin w oświadczeniu. „-Przypominam wszystkim członkom BNP, że we wrześniu ubiegłego roku władze partii uznały wspieranie EDL za niedopuszczalne. Uczestnictwo lub namawianie do uczestnictwa w ich demonstracjach pociągnie za sobą kroki dyscyplinarne” – dodał.

Nick Griffin podkreślił również postawę BNP wobec islamizacji Wielkiej Brytanii, zaznaczając jednak, że nie będzie ona oznaczać wsparcia EDL.

Zakaz wspierania EDL przez członków BNP ogłosił w oficjalnym oświadczeniu ówczesny krajowy koordynator BNP Eddy Butler: „- Powodem zakazu wspierania English Demence League jest to, że poprzez swoje działania działa na szkodę wizerunku ruchu patriotycznego i narodowego prowadząc do utraty przez niego społecznego zaufania. Jeśli EDL nie powstała z inspiracji państwa, lub jeśli nie wspiera ono jej działalności (co jest bardzo prawdopodobne) to oznacza to jedynie, że jest ona prowadzona przez ludzi chcących zdyskredytować ruch nacjonalistyczny oraz narazić na możliwość aresztowania wszystkich uczestników ich demonstracji”.

Griffin potwierdził również odsunięcie od stanowiska szefa departamentu prawnego partii Lee Barnes’a, pełniącego tę funkcję od kilku lat. Powodem było wezwanie Barnes’a do udziału w organizowanej przez EDL manifestacji. Jak wyjaśnił, BNP nie może pozwolić sobie na utożsamianie jej ze skłonnymi do stosowania przemocy aktywistami EDL. Przewodniczący BNP powiedział, że Barnes ma prawo do własnej opinii na temat EDL, oraz przekonywania do słuszności uczestnictwa w ich akcjach, ale nie może robic tego z pozycji członka BNP pełniącego wysoką funkcję w partii.