syria-terrorysciW poniedziałek rano w Brukseli i okolicach aresztowano sześć osób, podejrzewanych o związki z radykalnymi grupami terrorystycznymi walczącymi w Syrii.

Najbardziej znaną postacią która została zatrzymana jest Jean-Louis Denis, były przywódca organizacji „Szariat dla Belgii”. Miał on werbować młodych muzułmanów w Belgii do walk po stronie syryjskiej opozycji. Antyterroryści zatrzymali także pięć innych osób, które udają się do Syrii, aby walczyć po stronie dżihadystów. Federalna Policja Sądowa w Brukseli wszczęła śledztwo w tej sprawie już w kwietniu, po tym jak z jednej ze szkół zniknęło dwóch młodych ludzi, uczestniczących w pracach stowarzyszenia założonego przez Denisa.

Jean-Louis Denis miał odgrywać wiodącą rolę w rekrutacji młodych islamskich fanatyków, zachęcając ich do wyjazdu do Syrii. Miał to czynić poprzez kazania, filmy, opowiadania oraz rozpowszechnianie dokumentów na temat dżihadu. Były przywódca „Szariatu dla Belgii” jest też podejrzewany o uczestnictwo w operacjach logistycznych dotyczących przerzutu młodych ludzi do Syrii.

na podstawie: lesoir.be