nato-polskaMinister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters, że Polska może zgodzić się na ograniczenie świadczeń socjalnych dla Polaków w Wielkiej Brytanii, jeśli w zamian w Polsce rozmieszczone zostaną bazy NATO.

Zwolennikiem ograniczenia przywilejów socjalnych dla Polaków jest brytyjski premier David Cameron, którego Partia Konserwatywna współpracuje w Parlamencie Europejskim z Prawem i Sprawiedliwością. Cameron chce, żeby osoby przyjeżdżające do jego kraju z państw unijnych mogły zyskać prawo do świadczeń dopiero cztery lata po osiedleniu się w Wielkiej Brytanii, a swoje propozycje chce uzgodnić przed referendum o ewentualnym wystąpieniu z Unii Europejskiej, które ma odbyć się w 2017 r.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z Reuteresem stwierdził, że Polska jest gotowa zgodzić się na propozycje Camerona, jednak w zamian za rozmieszczenie w naszym kraju baz wojskowych NATO.

Brytyjski premier przekonywał podczas spotkania z szefową polskiego rządu Beatą Szydło, że jego kraj chce zwiększyć obecność militarną w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Na podstawie: onet.pl, wp.pl.