mozgSkan mózgu jest w stanie wykazać, czy badana osoba jest „rasistą” – dowodzą ostatnie badania szwajcarskich i amerykańskich naukowców. Badanie, podczas którego monitorowano reakcje mózgu na obrazy z białymi lub czarnymi osobami, wykazało znaczące różnice w reakcjach na te obrazy u osób mających obiekcje do innych ras.

Badanie, którego wyniki opublikowano w biuletynie Psychological Science, wykazało, że osoba o zróżnicowanym podejściu do ras wykazuje całkiem inną percepcję czarnych bądź białych twarzy. Naukowcy „odkryli” również, iż stereotypy rasowe mogą mieć wpływ na to jak nieświadomie traktujemy członków innych ras.

Badania przeprowadzili Tobias Brosch z Uniwesytetu w Genewie i Eyal Bar-David oraz Elizabeth Phelps z New York University. Badanym dawano zadania związane i indykujące ich świadome lub podświadome przekonania dotyczące ras ludzkich. Działo się to zaraz po pokazaniu badanym białych bądź czarnych twarzy. To samo w sobie wiele mówi już o jakości badania, które teoretycznie badając problematykę rasową, jak zwykle w takich przypadkach ograniczyło się do schematu czarno-białego.

Badanie zwracało uwagę na reakcje części mózgu odpowiedzialnej za rozpoznawanie i odbiór obrazów – twarzy ludzkich. W przypadku silnie negatywnego nastawienia do innych ras u badanego, naukowcy byli w stanie na podstawie reakcji mózgu wywnioskować ,jakiego koloru twarz aktualnie ogląda badany, bez zerkania na obrazek.

Podsumowując badania, Brosch stwierdził: „Te wyniki sugerują, że możliwym jest przewidzieć uprzedzenia rasowe osobnika na podstawie badania jego mózgu”. Dodatkowo „rasizm” ma być głęboko zakorzeniony w mózgu i działać podświadomie, ponieważ te części mózgu, które odpowiadają za rozpoznawanie etniczności (rozpoznając konkretny obraz) oraz te, które kontrolują emocje, są blisko ze sobą związane.

na podstawie: huffingtonpost.co.uk