Austriacki sąd skazał na dwa lata więzienia dwóch nastolatków oskarżonych o planowanie zamachu terrorystycznych. Młodzi zwolennicy Państwa Islamskiego planowali między innymi wysadzenie w powietrze jednej z klas w szkole, aby w ten sposób zabić chrześcijan. Głównym celem ich działań miało być natomiast utworzenie muzułmańskiego kalifatu w Austrii.

Dwaj wyznawcy islamu w wieku 15 i 16 lat urodzili się już na terytorium Austrii, lecz nie byli zainteresowani integracją z tamtejszym społeczeństwem. Przygotowywali bowiem zamach w jednej ze szkół w miejscowości Bruck an der Mur. w południowo-wschodniej części kraju.

Miał on polegać na wysadzeniu w powietrze jednej z klas w miejscowym gimnazjum. W wyniku eksplozji mieli zginąć chrześcijanie, z którymi do placówki uczęszczał jeden z islamskich nastolatków. Utworzył on zresztą konto na platformie Telegram, szukając za jego pośrednictwem informacji na temat ładunków wybuchowych.

Nastolatkowie wprost przedstawiali swoje cele, między innymi publikując na telegramie filmy propagandowe stworzone przez ISIS. Najważniejszym z ich postulatów było zaś stworzenie w Austrii kalifatu na wzór samozwańczego Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku.

Austriackie służby dowiedziały się o ich zamiarach od swoich holenderskich kolegów, bo nastolatkowie nawiązali kontakt z tamtejszymi terrorystami. Zostali więc zatrzymani i skazani na dwa lata więzienia przez sąd w Leoben, ale tylko osiem miesięcy spędzą w więzieniu. Podczas procesu nie okazali skruchy, licząc na „wybaczenie ze strony Allaha”.

Na podstawie: krone.at.