Decyzją amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, kontrowersyjna organizacja syryjskich „Białych Hełmów” otrzyma blisko 4,5 miliona dolarów z budżetu Stanów Zjednoczonych. Jej przedstawiciele są oskarżani przez swoich krytyków o wspieranie radykalnych grup islamistycznych, w tym również o kręcenie nieprawdziwych filmów przedstawiających rzekome ofiary bombardowań ze strony syryjskiego i rosyjskiego lotnictwa.

Rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham oświadczyła, że USA namawiają swoich sojuszników do finansowego wspierania Syryjskiej Obrony Cywilnej, nazywanej potocznie „Białymi Hełmami”. Udzielanie pomocy tej organizacji ma być bowiem jednym z głównych elementów amerykańskiej strategii wobec Syrii, stąd Trump zdecydował się na przekazanie kolejnej transzy pieniędzy w wysokości blisko 4,5 mln dolarów.

Informacje na temat dofinansowania kontrowersyjnej służby pojawiały się już w ubiegłym miesiącu. Departament Stanu USA twierdził wówczas, że amerykański prezydent zamierza przeznaczyć blisko 6,6 mln dolarów na wyżej wspomniany cel.

„Białe Hełmy” zostało założone w 2013 r. na terytorium Turcji, gdzie ich aktywiści zostali przeszkoleni przez tamtejsze organizacje humanitarne, aby następnie otrzymać także finansowe wsparcie od państw zachodnich oraz arabskich monarchii. Właśnie z tego powodu działają oni jedynie na terenach zdominowanych przez „rebeliantów”, zaś syryjskie media kilkukrotnie pokazywały dowody dotyczące fałszowania przez nich filmów przedstawiających rzekome ofiary użycia broni chemicznej przez siły rządowe.

Na podstawie: sana.sy, washingtontimes.com.