Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca współpracuje z rządem Mateusza Morawieckiego, przygotowując reformę systemu edukacji. Ma on zostać dostosowany do potrzeb ukraińskich uchodźców, dlatego najprawdopodobniej powstaną nawet całe ukraińskie szkoły. Sam dyplomata domaga się zresztą zmian umożliwiających Ukraińcom napisanie matury czy zdawanie na studia w naszym kraju.

Deszczyca wystąpił na wspólnej konferencji z proimigracyjną minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg. W jej trakcie potwierdził, że pomiędzy polskimi ministerstwami trwają prace dotyczące zmian w polskim systemie edukacji. Powoli włączane są do nich także organizacje ukraińskie, już w tej chwili prowadzące na terenie naszego kraju niedzielne szkółki dla Ukraińców.

Ukraiński ambasador w Warszawie liczy, że reforma polskiej edukacji będzie głęboka. W związku z tym postuluje on nie tylko możliwość dokończenia bieżącego roku szkolnego przez ukraińskich uchodźców, czy też zdania matury. Deszczyca chciałby bowiem, aby dzięki zmianom ustawodawczym powstały chociażby ukraińskie klasy, a nawet całe ukraińskie szkoły.

Maląg oczekuje z kolei, że reformy edukacji w zakresie dostosowania jej do potrzeb Ukraińców powinny mieć także miejsce na szczeblu Unii Europejskiej. Na razie jednak wprowadził je tylko polski rząd, który w ubiegłym tygodniu przeforsował przez Sejm prawo dotyczące pomocy ukraińskim uchodźcom.

Na podstawie: wnp.pl.