Algierski minister spraw zagranicznych Abdelkader Messahel ponowił poparcie swojego kraju dla Syryjskiej Republiki Arabskiej, która jego zdaniem nadal ma kluczowe znaczenie w kwestii zwalczania fundamentalizmu i terroryzmu. Rządzona przez arabskich nacjonalistów Algieria należy do jednego z głównych sojuszników Syrii, dlatego chce chociażby przywrócenia jej w prawach członka Ligi Arabskiej.

Messahel w weekend udzielił wywiadu anglojęzycznej rosyjskiej stacji telewizyjnej Russia Today, w którym potwierdził bliskie związki Algierii i Syrii, przejawiające się chociażby w regularnych konsultacjach na temat zwalczania terroryzmu i fundamentalizmu islamskiego. Szef algierskiego resortu spraw zagranicznych zauważył, iż jego państwo ma podobne doświadczenia w związku z rebelią islamistów z lat 90. ubiegłego wieku, dlatego zawsze służy pomocą Syryjskiej Republice Arabskiej.

Dodatkowo czołowy algierski polityk wyraził poparcie swojego kraju dla suwerenności i jedności Syrii, stąd uważa on, iż rozwiązanie syryjskiego konfliktu może mieć miejsce jedynie za pośrednictwem politycznych negocjacji. Jednocześnie Algieria opowiada się za przywróceniem swojego sojusznika w prawach członka Ligi Arabskiej, która w 2011 roku wykluczyła Syrię z powodu tłumienia opozycyjnych protestów na początku tzw. „Arabskiej wiosny”, co zdaniem Damaszku stanowiło pogwałcenie przepisów tej organizacji.

Algierski minister spraw zagranicznych bronił też dotychczasowej polityki swojego kraju względem Islamskiej Republiki Iranu, podkreślając dobry stan wzajemnych relacji, który nie wpłynął jednocześnie negatywnie na kontakty Algierii z arabskimi państwami Zatoki Perskiej. Messahel uważa jednocześnie, iż kraje tego regionu powinny zaangażować się w sprawę naprawy stosunków pomiędzy Arabią Saudyjską i Katarem, po tym jak na początku czerwca Saudyjczycy i ich sojusznicy zerwali oficjalne kontakty dyplomatyczne z tym niewielkim państwem.

Bliska relacja pomiędzy Algierią i Syrią nie powinna dziwić, ponieważ oba państwa zostały zbudowane na podobnej ideologii arabskiego nacjonalizmu i socjalizmu, a na dodatek w obu przypadkach poważnym zagrożeniem dla świeckiego charakteru tych krajów są islamscy fundamentaliści.

Na podstawie: sana.sy, presstv.ir.