standbeeAfrykanerzy rozpoczęli kampanię w obronie swojego dziedzictwa kulturowego i historii Południowej Afryki, po tym jak czarni radykałowie w ostatnim czasie zaczęli nawoływać do usuwania pomników brytyjskich i burskich.

Na wezwania Juliusa Malemy, byłego lidera młodzieżówki Afrykańskiego Kongresu Narodowego, a dziś szefa partii Bojowników Wolności Gospodarczej (EFF) odpowiedzieli m.in. czarni studenci, którzy domagali się usunięcia pomników burskich liderów sprzed uczelni.

Po wezwaniach do likwidacji pomników przyszły propozycje zmian nazw szkół, które nazwane zostały imionami Burów, jacy zapisali się w historii kraju. Tłumaczone było to, jak zwykle, chęcią odcięcia się od historii apartheidu, jednak Afrykanerzy uważają, że jest to częścią trwającej od wielu lat nagonki na ich dziedzictwo i próbą wymazania ich wkładu w budowę i historię RPA. Podobnie jest z atakami na język afrikaans, który usiłuje się różnymi sposobami usunąć z przestrzeni publicznej (próbowano nawet usunąć z hymnu państwowego zwrotkę w tym języku).

Afrykanerzy skupieni w organizacji społecznej AfriFroum rozpoczęli kampanię na rzecz ochrony dziedzictwa białej społeczności RPA. Członkowie organizacji chcą przeciwstawić się zideologizowanym próbom wymazania wkładu ich przodków w historię kraju. Alan Bailey, zastępca prezesa AfriForum ds. dziedzictwa kulturowego, powiedział, że potrzebne jest zrównoważone podejście do kwestii postrzegania historii zamiast wzniecania emocji.

Organizacja rozpoczęła zbieranie podpisów pod protestem przeciwko planowanemu usuwaniu pomników i przeniesieniem ich w ustronne miejsca, poza przestrzeń publiczną. AfriForum proponuje spotkanie na szczeblach politycznych, które miałoby na celu przedyskutowanie przyszłości nie tylko pomników ale i nazewnictwa miast, szkół, obiektów publicznych i zabezpieczenie kulturowego dziedzictwa kraju.

„Dziedzictwo wszystkich społeczności musi być chronione i respektowane. Nie w wydzielonych parkach, ale jako integralna część krajobrazu publicznego.” – powiedział Bailey. Dodał także, że obowiązkiem dzisiejszego pokolenia jest zabezpieczenie pamięci o historii dla przyszłych pokoleń.

na podstawie: afriforum.co.za, timeslive.co.za