orban-zydziCentroprawicowy premier Węgier Viktor Orbán wysłał list do Federacji Węgierskich Gmin Żydowskich. Zapewnia w nim, że dokona wszelkich starań, aby powstał pomnik upamiętniający żydowskie ofiary okupacji niemieckiej. Jednak zdaniem tej społeczności, monument fałszuje historię ponieważ nie ma na nim wzmianki o „aktywnym udziale Węgrów w Holocauście”.

W swoim liście do Federacji Węgierskich Gmin Żydowskich (Mazsihisz), Orbán podkreśla, że jego rząd zawsze był zatroskany losem węgierskiej społeczności, prześladowanej w czasie II Wojny Światowej. Dlatego zamierza wybudować pomnik ofiar okupacji niemieckiej. Ten gest ma bowiem wzmocnić wzajemny szacunek i zrozumienie, a tym samym kontynuować współpracę ze społecznością żydowską na Węgrzech. Lider centroprawicowego Fideszu stwierdził, że sprawa pomnika jest kwestią szacunku dla ludzkości i nie powinna być przedmiotem politycznych rozgrywek. We wtorek rada piątej dzielnicy Budapesztu przegłosowała uchwałę zgodnie z którą monument stanie na jej terenie.

Pomnik nie satysfakcjonuje jednak przedstawicieli społeczności żydowskiej oraz lewicowej opozycji. Twierdzą oni, że rząd Fideszu chce fałszować historię, bowiem nie wspomina o rządach węgierskich narodowych socjalistów z partii Strzałokrzyżowców i próbuje zrzucić współodpowiedzialność Węgrów za Holocaust. Dyrektow wykonawczy Mazsihisz Gusztáv Zoltai stwierdził, że Holocaust na Węgrzech rozpoczął się w 1920 roku, gdy władzę przejął regent Miklós Horthy, więc nie są za niego odpowiedzialni wyłącznie Niemcy. W podobnym tonie zachowany jest list grupy żydowskich historyków, według których monument w proponowanym kształcie stawia na równi ofiary i oprawców, a węgierski rząd miał aktywnie uczestniczyć w zagładzie Żydów.

Przywódcy społeczności żydowskiej na Węgrzech, zagrozili nawet wycofaniem się z rządowego projektu Roku Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Ma to również związek z piątkową wypowiedzią Sandor Szakály’ego, dyrektora Instytutu Badań Historycznych Veritas. Stwierdził on, że wywiezienie Żydów do Kamieńca Podolskiego w 1941 roku, nie było pierwszą deportacją w historii II Wojny Światowej, lecz procedurą imigracyjną wobec osób nieposiadających obywatelstwa węgierskiego.

na podstawie: politics.hu, alfahir.hu, kuruc.info, index.hu.