serge-ayoubPremier Francji, Jean-Marc Ayrault, zapowiedział podczas jednego z ostatnich posiedzeń Zgromadzenia Narodowego (niższa izba parlamentu), że rząd Partii Socjalistów zamierza dążyć do delegalizacji dwóch – jego zdaniem – „najbardziej radykalnych” ugrupowań nacjonalistycznych. Chodzi o Młodzież Narodowo-Rewolucyjną (fr. Jeunes Nationalistes Révolutionnaires, JNR) i Trzecią Drogę (fr. Troisième Voie), kierowane przez Serge Ayouba (na zdjęciu).

Rządowa fala represji wobec francuskich nacjonalistów ma związek ze zdarzeniem, do którego doszło 5 czerwca w Paryżu. Wówczas w wyniku drobnej bójki między czterema młodymi nacjonalistami i pięcioma „antyfaszystami” z grupy Action Antifasciste, 18-letni anarchista Clement Meric poniósł śmierć uderzając głową o przydrożny słupek. Rządząca Partia Socjalistów dopatruje się związków wymienionych organizacji z tym zdarzeniem, jak również wskazuje na ich „radykalny charakter”.

Po pomówieniach „antyfaszystów”, którzy w głównonurtowych mediach i na policji podali zupełnie inny przebieg wydarzeń, zatrzymano trzech młodych nacjonalistów, spośród których jeden usłyszał początkowo zarzut zabójstwa z premedytacją (!). Ostatecznie zarzut udało się zmienić na nieumyślne spowodowanie śmierci, choć i on wydaje się być postawiony bez głębszego uzasadnienia. Młody nacjonalista Esteban, wbrew pomówieniom „antyfaszystów”, nie był bowiem stroną atakującą lecz broniącą się. 18-letni anarchista Meric uderzył co prawda głową o słupek w wyniku wcześniejszego ciosu otrzymanego na twarz, lecz sam go chwilę wcześniej sprowokował.

Lider Trzeciej Drogi i JNR, Serge Ayoub, został wezwany na policję już na kilka godzin po wspomnianym zdarzeniu. Przesłuchujący go policjanci usilnie próbowali wydobyć z niego przyznanie się, iż ma on coś wspólnego ze śmiercią młodego „antyfaszysty”. Rzecznik francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych potwierdził, że Ayoub był kilkakrotnie wzywany na przesłuchania w tej sprawie, choć nie jest on podejrzany.

Władze Francji, które na razie swoją uwagę skupiły na JNR i Trzeciej Drodze nie wykluczają podjęcia podobnych działań również wobec pozostałych nacjonalistycznych organizacji. „Nasz rząd jest zdecydowany do działania, nadszedł czas porzucenia kompromisów” – grzmiał premier Ayrault na Zgromadzeniu Narodowym. Partia Socjalistów chcąc zdelegalizować narodowe ugrupowania zamierza podpierać się konstytucyjną ustawą zakazującą istnienia… „prywatnych milicji”.

Na Facebooku powstała solidarnościowa strona „Sprawiedliwość dla Estebana”, na której udzielane są informacje o aktualnej sytuacji młodego nacjonalisty. Jej inicjatorzy zachęcają nacjonalistów z całej Europy do podjęcia spontanicznych działań przy francuskich placówkach dyplomatycznych. Adres: facebook.com/SoutenonsEstebanOfficiel.

na podstawie: lepoint.fr / źródła własne

justice-pour-esteban

Zobacz również:
Francja: Władze wykorzystują śmierć “antyfaszysty” do wzmożonych represji wobec nacjonalistów