pol-ukJęzyk Szekspira, wydawałoby się najpopularniejszy w naszym kręgu kulturowym, nie tylko ustąpił hiszpańskiemu, ale i powoli zanika w swojej własnej ojczyźnie. W ubiegłym roku język hiszpański, którym posługuje się 495 milionów ludzi na świecie, wyprzedził język angielski stając się tym samym drugim najpopularniejszym językiem. Do 2030 roku około 7,5% populacji świata będzie mówiło po hiszpańsku. Pierwszym, pomimo niewielkiego spadku, niezmiennie jest chiński i swojej pozycji w najbliższym czasie raczej nie straci.

Tymczasem na Wyspach drugim co do popularności językiem stał się… język polski. Było to dla anglojęzycznych o wiele większym zaskoczeniem niż spadek na rzecz osób hiszpańskojęzycznych we wspomnianym rankingu. Według opublikowanych ostatnio danych ze spisu powszechnego, język polski jest pierwszym językiem co do popularności pośród osób nieposługujących się angielskim.

Jeszcze dziesięć lat temu polski nie był nawet w pierwszej dziesiątce języków najpopularniejszych wśród nieposługujących się angielskim, jednak otwarcie granic i rynku pracy na przybyszy ze wschodnich rejonów Unii Europejskiej spowodowało znaczny napływ polskiego żywiołu na Wyspy – w tym również osób nieposługujących się angielskim, bądź czyniących to w znikomym stopniu.

We wspomnianym spisie powszechnym 8% ankietowanych (czyli około 4 miliony) oświadczyło, że angielski nie jest dla nich pierwszym językiem. W Londynie, ikonie multikulturalizmu, ten odsetek wynosi aż 22%, osób zupełnie nieznających angielskiego jest 140 tysięcy, a znających słabo – aż 726 tysięcy. Język polski jako ojczysty zadeklarowało ponad 500 tysięcy osób.

Kolejnym językiem po polskim był w spisie język bengalski, za nim gudżarati i arabski (odpowiednio 221, 213 i 159 tysięcy władających danym językiem jako ojczystym).

Język rosyjski, również popularny w Londynie, sięga 4-6% w takich rejonach jak Kensington czy Chelsea. Z kolei od dawna znane Brytyjczykom z własnego podwórka języki niemiecki czy francuski spadły nisko w rankingach i obecnie francuskim jako pierwszym językiem posługuje się tylko 147 tysięcy osób, natomiast niemieckim 77 tysięcy – za danymi BBC News.

na podstawie: euromag.ru