Ostatnie ceny prądu są wyższe od ubiegłorocznych o blisko 10 procent. To jednak nie koniec podwyżek. Pełnomocnik rządu do spraw energetyki Piotr Naimski twierdzi, że opłaty będą rosły do 2030 roku z powodu coraz wyższych opłat za emisję dwutlenku węgla, narzucanych krajom członkowskim przez Unię Europejską. Cała „transformacja energetyczna” ma natomiast kosztować Polskę nawet bilion złotych.

Prąd podrożeje i prąd drożeje, widzimy to. W tym roku w stosunku do roku ubiegłego prąd, niestety, dla naszych odbiorców musiał zdrożeć o około 10 procent. To jest około 8 złotych miesięcznie – mówił Naimski w rozmowie z radiem RMF FM. To nie koniec podwyżek. Ceny będą rosły cały czas do 2030 roku. Po tym czasie rządzący szacują natomiast, że zaczną one spadać.

Wszystko z powodu unijnego systemu opłat za emisję dwutlenku węgla. Bruksela realizując politykę „Europejskiego Zielonego Ładu” narzuciła państwom członkowskim konieczność płacenia coraz wyższych kwot za możliwość korzystania z energetyki węglowej. Naimski przyznaje jednocześnie, że rząd Mateusza Morawieckiego nie wie nawet jakie owe ceny będą w najbliższej przyszłości.

Konieczne będzie więc inwestowanie w nowe źródła energii. W najbliższym czasie zamykane będą więc elektrownie węglowe powoli i tak wyczerpujące możliwości swojego funkcjonowania. Sam proces wygaszania energetyki węglowej jest natomiast rozłożony na kilkadziesiąt lat. Alternatywą mają być wszelkiego rodzaju odnawialne źródła energii, a także budowa elektrowni atomowych.

Realny termin przysłowiowego wbicia pierwszej łopaty pod elektrownią atomową to 2026 rok. Pierwszy reaktor miałby zaś być ukończony w 2033 roku.

Tak zwana „transformacja energetyczna” będzie tym samym niezwykle kosztowna. Naimski w wywiadzie przyznał, że łącznie Polacy mogą zapłacić za nią „od 700-800 miliardów złotych do 1 biliona i więcej”. Sama realizacja unijnych planów w elektroenergetyce to koszt 450 miliardów złotych do 2045 roku. Większość pieniędzy ma pochodzić z budżetu krajowego, a tylko część z funduszy z UE.

Na podstawie: tvp.info, tvn24.pl.