Jeszcze w kwietniu liczba ukraińskich imigrantów przekraczających polską granicę wyniosła około 34 tysięcy osób. W ubiegłym miesiącu wzrost był prawie trzykrotny, ponieważ do Polski przyjechało blisko 94 tysiące obywateli Ukrainy. Jednocześnie polska dyplomacja podjęła już rozmowy z ukraińskimi władzami, aby ułatwić imigrantom możliwość przekraczania polskiej granicy.

„Rzeczpospolita” powołuje się w tej kwestii na dane uzyskane od Komendy Głównej Straży Granicznej. Z jej statystyk wynika, że w kwietniu do Polski przyjechało około 34 tys. Ukraińców, ale już w maju było ich blisko 94 tys. Dane te potwierdzają także agencje zatrudnienia zajmujące się ściąganiem Ukraińców do naszego kraju. Personnel Service twierdzi chociażby, że w branżach logistycznej i rolno-spożywczej widoczny jest wzrost zapotrzebowania na imigrantów nawet o 20 proc.

Zdaniem przedstawicieli takich firm w Polsce w tej chwili pracuje jednak mniej Ukraińców niż przed rokiem. Nie podają one co prawda źródła swoich danych, ale różnica ma dotyczyć 300-400 tys. osób. Ma to być głównie związane z powrotami Ukraińców do ojczyzny na samym początku pandemii koronawirusa.

Co więcej, do Polski ma przyjechać jeszcze więcej Ukraińców. W ubiegłym tygodniu na lotnisku w Warszawie wylądował pierwszy ukraiński samolot z pracownikami na pokładzie, a agencje zatrudnienia zapowiadają wysłanie kolejnych transportów. Podczas rozmowy wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Wasyla Bodnara z ambasadorem RP w Kijowie Bartoszem Cichockim ustalono z kolei, że oba państwa wprowadzą zasady łatwiejszego przekraczania granicy przez ukraińskich pracowników.

Na podstawie: rp.pl, interia.pl.

Zobacz również: