Władze Iranu potwierdziły omyłkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego startującego z lotniska z Teheranie. Rząd Iranu mówi, że samolot leciał w pobliżu wrażliwego miejsca irańskich instalacji wojskowych a zestrzelony został w wyniku ludzkiego błędu wynikającego w czasie kryzysu spowodowanego amerykańskim awanturnictwem w regionie.

Omyłkowe zestrzelenie samolotu pasażerskiego nastąpiło kilka godzin po ataku irańskich sił zbrojnych na okupacyjne bazy amerykańskie w Iraku. Władze podkreślają, że Iran był w tych dniach w stanie najwyższego alertu „z powodu gróźb przestępczego prezydenta Ameryki i jego dowódców wojskowych”, którzy wygrażali temu krajowi atakami m.in. na zabytki kultury.

„W kilka godzin po atakach rakietowych wzrosła liczba lotów bojowych samolotów terrorystycznych sił amerykańskich w całym kraju a niektóre jednostki powietrzne zmierzające do strategicznych miejsc otrzymały eskortę. W tym czasie na radarach pojawiło się kilka celów, które spowodowały zwiększenie aktywności obrony przeciwlotniczej. W tych warunkach lot nr. 752 Ukraińskich Linii Lotniczych wystartował z lotniska im. Imama Chomeiniego i podczas skrętu znalazł się na wysokości i trajektorii wrogiego celu. W tych okolicznościach samolot został strącony w wyniku błędu ludzkiego, który niestety doprowadził do męczeństwa wielu naszych rodaków oraz śmierci wielu cudzoziemców” – głosi komunikat władz Iranu.
Na pokładzie samolotu linii Ukrainian International Airlines, który leciał z Teheranu do Kijowa znajdowało się 176 osób.

„Islamska Republika Iranu głęboko ubolewa nad tą pomyłką. Moje i modlitwy kieruje do wszystkich pogrążonych w żałobie rodzin. Składam im najszczersze kondolencje” – napisał na Twitterze prezydent Iranu Hassan Rouhani.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif wyraził głębokie ubolewanie i przeprosiny wobec narodu Iranu oraz wszystkich narodów dotkniętych tą katastrofą. „Smutny dzień. Błąd ludzki spowodowany awanturnictwem USA doprowadził do katastrofy” – napisał na Twitterze Zarif.

Irański sztab generalny zapowiedział, że osoby odpowiedzialne za zestrzelenie ukraińskiego samolotu staną przed sądem wojskowym. Zapewnił także, że realizując fundamentalne reformy procesów operacyjnych na poziomie sił zbrojnych uniemożliwia on powtórzenie takich błędów.

na podstawie: presstv.ir