Kilkanaście dni temu niemiecki parlament zdecydował się na zmianę przepisów, dzięki którym pracownicy spoza Unii Europejskiej będą mogli legalnie podjąć tam pracę. Z tej okazji przeprowadzono badanie wśród ukraińskich imigrantów przebywających w naszym kraju, stąd wiadomo już, że wyjazd do Niemiec planuje przynajmniej jedna trzecia z nich.

Sondaż na grupie 55 Ukraińców pracujących w Polsce przeprowadziły w kwietniu i maju EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, a więc jeszcze przed wejściem w życie nowych niemieckich regulacji. Chociaż nowe prawo wejdzie w życie dopiero w przyszłym roku, co piąty ukraiński pracownik przebywający w naszym kraju zamierza wyprowadzić się za zachodnią granicę jeszcze w tym roku.

W przyszłym roku do Niemiec wyjechać chce już jednak blisko dwa razy więcej Ukraińców, natomiast w 2021 roku i w latach następnych pracę za zachodnią granicą chce znaleźć co czwarty respondent. Dokładne dane wynikające z tego badania mają zostać przedstawione już jutro.

Portal Money.pl oraz Polskie Radio przytaczają w tym kontekście wypowiedzi przedstawicieli organizacji biznesowych oraz agencji pracy tymczasowej. Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Andrzej Drozd twierdzi więc, że polskie przedsiębiorstwa powinny zareagować na te informacje podwyżką wynagrodzeń i rozszerzeniem oferty socjalnej. Eksperci z agencji zatrudnienia uważają z kolei, iż z otwarcia niemieckiego rynku pracy skorzysta tylko kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców.

Na podstawie: money.pl, polskieradio.pl.

Zobacz również: