Zarząd zespołu Philadelphia Flyers, jednej z czołowych drużyn hokejowej ligi NHL, postanowił usunąć pomnik legendarnej piosenkarki Kate Smith z terenu swojego stadionu, a także zaprzestać wykonywania jednej z jej piosenek przed meczami drużyny, gdyż w dwóch utworach artystki z lat trzydziestych dopatrzono się „rasistowskich” tekstów.

Kate Smith (1907-1986) była związana z klubem z Filadelfii od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. 11 grudnia 1969 r. po raz pierwszy wykonała na stadionie Flyersów utwór „God Bless America”, który stał się nieformalnym hymnem drużyny i odtwarzano go przed każdym rozgrywanym meczem. Wśród kibiców Philadelphia Flyers krążył nawet przesąd, że zespół nie zdobędzie zwycięstwa w rozgrywkach, jeśli Smith nie otworzy pierwszego meczu wykonaniem utworu na żywo.

W roku 1987 klub uhonorował piosenkarkę pomnikiem na terenie stadionu Wells Fargo Center. Po ponad trzydziestu latach pomnik został przykryty czarnym suknem i ostatecznie zdemontowany z terenu podlegającego hali, w której mecze rozgrywają Flyersi. Wszystko to za sprawą faktu, iż dwa utwory piosenkarki z przeszłości mają zawierać „rasistowskie teksty i sentymenty”.

Chodzi o utwory „Pickaninny Heaven” (z filmu „Hello Everybody!” z 1933 roku) i „That’s Why Darkies Were Born” (1931). Ten drugi wykonano na Broadwayu w 1931 r. w spektaklu „Skandale George’a White’a” i był wówczas uważany za satyrę. Zdaniem tropicieli rasizmu zawiera on jednak język uznany za „nieodpowiedni we współczesnym społeczeństwie”.

Zarząd Flyersów wydał oświadczenie, w którym przypomniał o zasługach Smith dla klubu, jednak ze względu na kontrowersje postanowił odciąć się od legendarnej piosenkarki. Z decyzją klubu nie zgadzają się kibice Philadelphia Flyers, dla których Kate Smith jest nierozerwalnie związana z historią drużyny. Krótko po demontażu pomnika w jego miejscu pojawiły się dziesiątki kwiatów i gadżetów klubowych.

Przez całą swoją karierę Kate Smith nagrała ponad trzy tysiące utworów. W czasach aktywności muzycznej jej piosenki były najczęściej puszczanymi w stacjach radiowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych. W roku 1982 Smith została odznaczona przez ówczesnego prezydenta USA, Ronalda Reagana, Prezydenckim Medalem Wolności – najwyższym odznaczeniem cywilnym. Posiada dwie gwiazdy w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

na podstawie: cbc.ca, msn.com