Jakość powietrza w naszym kraju stale się pogarsza, a kolejne niepokojące wieści przyniósł najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska. Ukazuje on nasz kraj jako swoistą fioletową plamę na mapie kontynentu, ponieważ dziewiętnaście z dwudziestu europejskich miast najbardziej skażonych rakotwórczym benzo(a)pirenem znajduje się własnie na terytorium Polski. W najbardziej skażonym polskim mieście normy dotyczące tego związku chemicznego są przy tym przekroczone osiemnastokrotnie.

Wspomniana agencja cały czas monitoruje jakość powietrza na kontynencie europejskim, dlatego właśnie opublikowała raport  „Jakość powietrza w Europie – 2018”, który jest mało optymistyczny dla naszego kraju. Przeanalizowała ona bowiem sytuację w blisko 2,5 tysiąca miast w 41. europejskich krajach, wybierając dwadzieścia najbardziej zanieczyszczonych pośród nich. Okazało się, iż tylko jedno z takich miast nie znajdowało się w Polsce, a była nim czeska Ostrawa.

Sytuacja pogarsza się dodatkowo cały czas, bo w zestawieniu za 2015 rok w tym zestawieniu znalazło się miejsce nie tylko dla Czechów, lecz również dla Węgrów. Ponadto dopuszczalne stężenie benzo(a)pirenu w mieście Nowa Ruda zostało przekroczone blisko osiemnastokrotnie.

Sam benzo(a)piren należy do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które powstają w trakcie spalania niecałkowitego węglowodorów (poza metanem). Ludzkość wytwarza je przez rury wydechowe samochodów, w dymie papierosowym lub ze spalanego drewna iglastego, przy czym głównym jego źródłem pozostają piece i kotły.

Na podstawie: tech.wp.pl, rynekzdrowia.pl.