W sieci ukazał się trwający nieco ponad godzinę film dokumentalny, zrealizowany w celu przedstawienia sytuacji białej ludności zamieszkującej tereny Republiki Południowej Afryki. Po upadku polityki apartheidu w RPA nasiliły się ataki czarnych rasistów na białych prowadzących farmy nieopodal miast, z których większość kończy się brutalnymi morderstwami. W 2012 roku organizacja Genocide Watch opublikowała raport, w którym zaalarmowała, że w RPA mają miejsce pierwsze etapy ludobójstwa na białych.
Dokument zrealizowała Lauren Southern, 23-letnia aktywistka z Kanady sympatyzująca z szeroko rozumianym ruchem Alt-Right. Southern podczas kilkutygodniowej podróży po RPA przeprowadziła wywiady zarówno z białymi farmerami, jak i przedstawicielami czarnej ludności. W trakcie rozmów przedstawiono sytuację w jakiej znajdują się obecnie biali Afrykanerzy – opisano wiele brutalnych morderstw (ich liczba jest tak duża, że doczekały się one używanego powszechnie określenia Plaasmoorde, czyli „morderstwa na farmach”). Autorka dokumentu spotkała się również z tymi Afrykanerami, którzy nie chcą stać bezczynnie, gdy mordowana jest ich ludność – przedstawiono sylwetki kilku osób z pokaźnym arsenałem broni palnej, gotowych odeprzeć ataki czarnych rasistów.
Afrykański Kongres Narodowy (ANC), który rządzi RPA od czasów upadku polityki apartheidu, od wielu lat ignoruje problem morderstw na farmach. Zdaniem władz ataki nie mają podłoża rasistowskiego ani politycznego, zaś dokonywane są jedynie w celach rabunkowych. Tezę tę podtrzymywano również w roku 2010, kiedy zamordowano lidera Afrykanerskiego Ruchu Oporu (AWB), wówczas 69-letniego Eugene Terre’Blanche. Według oficjalnych statystyk, od 1994 roku kiedy do władzy doszła partia czarnych komunistów, ANC, z której wywodził się również „światowy autorytet”, Nelson Mandela, na farmach na obszarze całego RPA zginęło co najmniej 3000 białych Afrykanerów – w większości zostali napadnięci w nocy i zakatowani metalowymi prętami bądź maczetami.
Film jest dostępny w języku angielskim na platformie YouTube. Obejrzeć można go TUTAJ. Poniżej oficjalny zwiastun produkcji.
Zobacz również:
– Krajobraz po Zumie
– Nelson Mandela: Komunista, terrorysta… autorytet?
– Sprawa Walusia: Kim był Chris Hani?