Hiszpański rząd postanowił obciąć tegoroczne fundusze przeznaczone dla istniejących w kraju wspólnot autonomicznych, a najbardziej ucierpi na tej decyzji Katalonia, której tegoroczny budżet zostanie zredukowany o blisko 800 milionów euro. Zwolennicy katalońskiej niepodległości uważają ten krok za zemstę centralnych władz za październikowe referendum niepodległościowe, natomiast gabinet Mariano Rajoya mówi o przestarzałym sposobie finansowania hiszpańskich regionów.

Resort finansów Hiszpanii poinformował wczoraj, że ogranicza fundusze dla wspólnot autonomicznych, ponieważ ich dotychczasowy model finansowania nie zdał egzaminu i jest przestarzały. Z powodu konieczności przeprowadzenia jego reformy w tym roku z centralnego budżetu przekazane zostaną dużo mniejsze środki, a z tego powodu najbardziej ucierpi Katalonia, która otrzyma o blisko 800 milionów euro mniej niż zakładano jeszcze w lipcu ubiegłego roku.

Dwa dni wcześniej Madryt podał najnowsze dane, według których gospodarka Katalonii straciła blisko miliard euro z powodu kryzysu politycznego, ponieważ z regionu wycofało się wiele przedsiębiorstw, zaś liczba turystów spadła o blisko 97 tysięcy. Ekonomiści przypominają jednak, że w ubiegłym roku katalońska gospodarka rosła w tempie 3 proc., natomiast prognozowany wzrost na ten rok to 2 proc., stąd podobna decyzja jest niezrozumiała.

Decyzję centroprawicowego rządu skrytykowały nie tylko katalońskie ugrupowania, uznające obcięcie finansowania za kolejną formę represji związanych z październikowym referendum niepodległościowym, ale także sprzeciwiająca się odłączeniu Katalonii od Hiszpanii socjalistyczna lewica. Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) uważa, iż podobne drastyczne cięcie jest niedopuszczalne.

Zwolennicy wspomnianej reformy twierdzą jednak, że jej założeniem nie jest ukaranie samych Katalończyków, ponieważ choćby wspólnota autonomiczna Walencji również będzie dysponować mniejszą ilością pieniędzy, a więc dokładnie 353 milionami euro mniej niż zakładano w połowie ubiegłego roku.

Na podstawie: abc.es, lavanguardia.es.