Iran podpisał szereg umów dotyczących przystąpienia do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, czyli wspólnoty ekonomicznej tworzonej obecnie przez Rosję i cztery inne postradzieckie republiki. Irańczycy mają oficjalnie stać się częścią gospodarczego porozumienia w lutym przyszłego roku, choć już teraz niektóre ich produkty mogą być sprzedawane w państwach Unii bez specjalnych zezwoleń i konieczności opłacania cła.

Dokument oficjalnie przyjmujący Iran do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej ma zostać podpisany jeszcze przed końcem bieżącego roku, dzięki czemu Islamska Republika Iranu miałaby przystąpić do wspólnoty już w lutym przyszłego roku. Na temat członkostwa Iranu w Unii mówiło się już w sierpniu ubiegłego roku, ponieważ właśnie wówczas mówił o tym rosyjski prezydent Władimir Putin, uważany za głównego architekta tego postsowieckiego bloku.

Przedstawiciele irańskiego rządu zauważają, że od pewnego czasu niektóre irańskie produkty mogą być eksportowane na teren euroazjatyckiego obszaru ekonomicznego bez dodatkowych zezwoleń i ceł, a dzięki przystąpieniu Iranu do porozumienia dotychczasowe umowy w tej sprawie rozszerzałyby ułatwienia na wszystkie irańskie produkty eksportowane do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Organizacja została powołana do życia w maju 2014 roku, a wśród państw założycielskich poza Rosją znalazły się Białoruś i Kazachstan, zaś później do porozumienia przystąpiły Armenia i Kirgizja. Blok państw z Europy i Azji najczęściej jest przedstawiany jako konkurent Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Na podstawie: presstv.ir.