Konferencja „Europa przyszłości II”, Marsz Niepodległości, dziewiąta edycja koncertu „Ku Niepodległej” – trzy wartościowe wydarzenia w zaledwie dwa dni, a wszystko to przy okazji święta 11 listopada. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Warszawie z pewnością będą dobrze wspominane przez wielu nacjonalistów.
W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, z inicjatywy Kongresu Narodowo-Społecznego w Warszawie odbyła się II edycja międzynarodowej konferencji „Europa przyszłości”, na której zjawili się nacjonaliści z kilku krajów Europy, a także przedstawiciel nowego ruchu Alt-Right ze Stanów Zjednoczonych. Dyskutowano o paneuropizmie, sytuacji na wschodzie Europy, a także możliwościach społecznych zmian na Starym Kontynencie. Wśród mówców znaleźli się nacjonaliści z Estonii, Ukrainy, Rosji oraz wspomniany już przedstawiciel białych konserwatystów z USA. Na widowni zasiedli również narodowi aktywiści ze Szwecji. Polski punkt widzenia na paneuropeizm przedstawił Miłosz Jezierski ze Szturmowców.
Wystąpienia nacjonalistów z Rosji zapadną w pamięć wielu słuchaczom, gdyż dość szczegółowo opisali oni represje, z jakimi spotykają się obecnie ze strony putinowskiego reżimu – na tę chwię w Federacji Rosyjskiej wszystkie organizacje nacjonalistyczne zostały zdelegalizowane, a najważniejsza dla rosyjskich działaczy manifestacja, którą porównywać można z polskim Marszem Niepodległości – „Ruski Marsz” 4 listopada br. – została rozbita przez siły policyjne. O tym, że rosyjskie władze stoją w zdecydowanej opozycji dla nacjonalistów pisaliśmy na łamach Autonoma wiele razy, m.in. publikując artykuł, jaki nadesłali do nas ruscy przyjaciele – Głos z Rosji: Putin nie jest nacjonalistą.
11 listopada przed Marszem Niepodległości odbyła się zapowiadana zbiórka radykalnych nacjonalistów, którzy postanowili przejść w kolumnie Czarnego Bloku zwołanej przez Szturmowców, Radykalne Południe oraz Autonomicznych Nacjonalistów. Liczbę osób oszacować można na 400-500 osób. Czarna kolumna wyróźniała się nie tylko jednolitymi czarnymi strojami, lecz także wyrazistymi hasłami na banerach oraz tarczami z symbolem Szturmowców – błyskawicą. Wspomniane hasła, wśród których czołowymi były „Biała Europa braterskich narodów” czy „Europa będzie biała albo bezludna”, podziałały na liberałów i lewicowców niczym przysłowiowa czerwona płachta na byka, a do ich lamentu dołączyli również dziennikarze o zapatrywaniach prawicowych (czytaj: Politycy PiS-u i prawicowe pismaki oburzone hasłami o białej Europie). Wywołały one szeroką dyskusję dotyczącą tożsamości rasowej, a ta, biorąc pod uwagę sytuację zachodniej Europy, która ugina się pod ciężarem masowej imigracji z krajów afrykańskich i arabskich, jest dzisiaj bardzo potrzebna. Można więc przyjąć, że w pełni spełniły one swoją rolę.
Czarny Blok, podobnie jak zorganizowana dzień przed marszem konferencja, miał zdecydowanie paneuropejski charakter. Zjawili się na nim nacjonaliści z Czech, Rosji, Ukrainy, Szwecji, Bułgarii czy Hiszpanii. Powiewające nad głowami uczestników flagi nie tylko Polski, lecz i wspomnianych braterskich krajów w pełni oddały charakter współczesnego nacjonalizmu – wolnego od szowinizmu, optującego za współpracą wszystkich świadomych mieszkańców Europy, którzy pragną odrodzenia ducha Starego Lądu.
Po Marszu Niepodległości miały miejsce trzy imprezy muzyczne, z pośród których tylko jedna okazała się w pełni udana. Była nią dziewiąta edycja „Ku Niepodległej”, której ponownie patronował portal Autonom.pl. Kilkuset uczestników koncertu mogło wysłuchać znanych utworów reprezentatywnych polskich zespołów sceny tożsamościowej (m.in. LTW czy reaktywowanego niedawno Odwetu), a także ponownie zapoznać się z zespołami z zagranicy. Na 9. edycję „Ku Niepodległej” zaproszono szwedzki Code 291, będący projektem Jocke Karlssona znanego m.in. z zespołów takich jak Pluton Svea czy Pitbullfarm, a także włoski Nessun Pentimento, który oprócz swojej twórczości zaprezentował również kilka coverów – w tym „Come il Vento” Intoleranzzy, uchodzący za swego rodzaju hymn nacjonalistów we Włoszech. Było to w pełni udane zakończenie tegorocznych obchodów Święta Niepodległości.
Poniżej wideorelacja oraz fotoreportaż przedstawiające Czarny Blok na MN 2017:
***